Skip to main content
European Commission logo print header

Security System for Maritime Infrastructures, Ports and Coastal zones

Article Category

Article available in the following languages:

System nadzorowania dla infrastruktury morskiej UE

Finansowani ze środków UE naukowcy opracowują nowy, inteligentny system bezpieczeństwa do stosowania na mostkach statków i w portowych pomieszczeniach kontroli. Wczesne wykrywanie zagrożeń ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa europejskich portów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Obecnie, co niepokojące, incydenty pirackie są coraz częstszym zjawiskiem na całym świecie. Mimo tego najnowsze pokładowe technologie obserwacji nie pozwalają dokładnie ocenić zagrożenia dla bezpieczeństwa. Nie można na przykład automatycznie wykrywać, identyfikować i monitorować obiektów zbliżających się do statku w celu określenia, czy dany obiekt jest potencjalnie wrogi czy przyjazny. Finansowany ze środków UE projekt "Security system for maritime infrastructures, ports and coastal zones" (SECTRONIC) ma na celu opracowanie efektywnego systemu wczesnego ostrzegania, aby zminimalizować ryzyko związane z piractwem i terroryzmem. Pomoże to lepiej chronić morską infrastrukturę w postaci portów oraz obiektów sektora energetycznego i transportu osobowego. W celu zapewnienia lepszego obrazowania przestrzennego system będzie korzystał z różnych technik obserwacji. Obejmują one radar, sonar i systemy satelitarnej obserwacji Ziemi. Nowy system wczesnego ostrzegania będzie w stanie dokładnie i automatycznie wyśledzić, scharakteryzować i obserwować obiekt w obrębie 360 stopni wokół placówki infrastruktury morskiej. System będzie działał pod i nad powierzchnią wody, przez całą dobę i w każdym warunkach pogodowych, wykorzystując urządzenia obserwacji bliskiej (sonary, radary, kamery na podczerwień) oraz dalekiej (satelity obserwacyjne, stacje nabrzeżne). Głównym celem jest stworzenie systemu, który nie będzie potrzebował ciągłego nadzoru człowieka oraz będzie miał intuicyjny i przyjazny dla ludzkiego operatora interfejs. System powinien także w niezawodny sposób podnosić alarm w sytuacjach zidentyfikowanego zagrożenia. W celu oceny efektywności tworzonego systemu przeanalizowano szereg definiowanych przez operatora scenariuszy. Systemy SECTRONIC zostały pomyślnie zainstalowane w portach na roczny okres próbny w warunkach terenowych. Partnerzy projektu opracowali i zoptymalizowali modele i algorytmy przetwarzania danych meteorologicznych dotyczących warunków na morzu. W celu weryfikacji zalecanych algorytmów przeanalizowano pięć parametrów: wiatr, prąd, temperatura, ilość lodu i dryf lodu na powierzchni wody. Ponadto opracowano ilościowy wskaźnik redukcji poziomu narażenia w celu oceny korzyści stosowania niezabijających środków interwencyjnych. Wskaźnik ten został zastosowany do analizy pojedynczego urządzenia oraz kombinacji kilku urządzeń w scenariuszach SECTRONIC. Przyszłe prace obejmują dalszą optymalizację poziomu fałszywych alarmów i poprawę widoczności w warunkach nocnych. Aby jeszcze bardziej ułatwić podejmowanie decyzji przez operatorów, system należy zintegrować z odpowiednio wyskalowanymi systemami wyświetlania elektronicznych map i systemami informacyjnymi.

Słowa kluczowe

Infrastruktura morska, system wczesnego ostrzegania, radar, sonar, obserwacja Ziemi, satelity, zagrożenie dla bezpieczeństwa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania