European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Enhancing the innovativeness of food SME’s through the management of strategic network behaviour and network learning performance

Article Category

Article available in the following languages:

Wspomaganie innowacji i usprawnianie sieci kontaktów w przemyśle spożywczym

Chyba nikt już nie wierzy w istnienie jednej sieci odpowiedniej do potrzeb wszystkich sektorów. Jeden z projektów unijnych zajął się badaniem metod optymalnego dopasowania sieci innowacji do zróżnicowanych potrzeb i cech małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w przemyśle spożywczym, dążąc do zwiększania potencjału innowacji w tej branży.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

MŚP często miały dotychczas trudności z utworzeniem strategicznej sieci innowacji obejmującej kontakty formalne i nieformalne. Uczenie się w sieciach strategicznych ma kluczowe znaczenie dla innowacji, a wyniki przemysłu spożywczego stanowią istotny element konkurencyjności i wzrostu gospodarczego UE. Projekt NETGROW zajął się doskonaleniem funkcjonowania sieci strategicznych łączących MŚP z sektora spożywczego poprzez badania na poziomie zarówno lokalnych przedsiębiorstw, jak i samych sieci. Stwierdzono przede wszystkim, że ze względu na bardzo zróżnicowane potrzeby MŚP w zakresie innowacji i kontaktów oraz dużą różnorodność samych przedsiębiorstw nie da się stworzyć pojedynczej sieci dopasowanej do wymagań wszystkich MŚP. Kierownicy poszczególnych sieci muszą dostosowywać ich ofertę do indywidualnych potrzeb i charakterystyk MŚP. Ustalono też, że mierzenie skuteczności sieci wymaga szerszego i lepiej dopasowanego podejścia niż obecnie stosowane. Przy ocenach trzeba uwzględniać wyniki zarówno na poziomie sieci, jak i na poziomie przedsiębiorstw, ponieważ kryteria sukcesu mogą być różne w zależności od poziomu. Na przykład duże zróżnicowanie sieci może być korzystne dla wyników konkretnych przedsiębiorstw, ale nie dla efektywności samej sieci, a sieć może mimo to osiągnąć wyznaczony cel. Wszystkie wyniki badań połączono z innymi stosownymi badaniami terenowymi, na przykład w dziedzinie zarządzania innowacją i teorii komunikacji, tworząc pakiet narzędzi NetGrow Network Learning Toolbox. Dostarczane w pakiecie narzędzia opracowano na podstawie szczegółowych badań z udziałem ponad 960 europejskich MŚP z sektora spożywczego, a cały pakiet jest dostępny do pobrania i używania w witrynie internetowej projektu. Intensywne zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron bardzo zwiększa szanse na powodzenie całej inicjatywy. Ponadto opracowano około 85 artykułów naukowych oraz kilka książek i raportów, w tym ostateczny raport o stanie przemysłu spożywczego. Wszystkie materiały są dostępne w witrynie. Projekt zwiększył dostępność wiedzy i narzędzi do promowania długoterminowych, konkurencyjnych i adaptacyjnych sieci europejskich MŚP zdolnych do oceny potrzeb i promowania obszarów zainteresowań. Oczekuje się, że opracowane narzędzia przyniosą rozwój innowacji, a tym samym przyczynią się do długoterminowego wzrostu gospodarczego i zwiększania zatrudnienia przez MŚP z sektora spożywczego. Narzędzia te pozwolą też ustawodawcom ulepszać strategie dotyczące sieci w przemyśle spożywczym i innych sektorach, a tym samym zwiększać ogólną konkurencyjność i innowacyjność w UE. Po zakończeniu projektu jego wyniki i zestaw narzędzi będą aktualizowane i promowane w ramach inicjatyw prywatnych, między innymi podczas konferencji międzynarodowej zaplanowanej na 2015 r.

Słowa kluczowe

Przemysł spożywczy, innowacja, sieć strategiczna, konkurencyjność, MŚP z sektora spożywczego

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania