CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Argentinean Bureau for Enhancing Cooperation with the European Community in the Science, Technology and Innovation Area. Phase II

Article Category

Article available in the following languages:

Silniejsze powiązania naukowe miedzy Argentyną a UE

Zespół finansowanego z budżetu Argentyny i UE projektu umacnia wspólne uczestnictwo argentyńskich i europejskich naukowców w określonych przedsięwzięciach zaproponowanych przez siódmy program ramowy (7PR).

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

W przypadku badań naukowych współpraca ma kluczowe znaczenie. Gdy ma miejsce owocna współpraca na poziomie lokalnym, pojawiają się znaczne korzyści z wykorzystywania różnorodnych zasobów i doświadczeń wynikających z międzykontynentalnej wymiany. Projekt ABEST II stanowi drugą fazę projektu ABEST/A-EU, który zainicjował partnerstwo miedzy Argentyną a UE. Zespół projektu ABEST II udoskonalił, zidentyfikował i zademonstrował wspólne korzyści w głównych obszarach tematycznych między Argentyną a Europą, takich jak bioekonomia, biotechnologia, ICT, nanotechnologia, środowisko, energia, zdrowie, przestrzeń kosmiczna oraz nauki społeczne, a także ukazał cele, do jakich współpraca może doprowadzić. Działania zespołu projektu miały na celu ułatwienie udziału argentyńskiej społeczności badawczej oraz rozwoju i innowacji (R&D&I) przy jednoczesnym wspieraniu dialogu politycznego w ramach argentyńsko-unijnej umowy o współpracy dotyczącej nauki i innowacji. Zorganizowano w Argentynie niemal 80 spotkań, warsztatów, targów pośrednictwa oraz sesji informacyjnych. Oprócz tego przeprowadzono ponad 14 wideokonferencji z biurami administracji i jednostkami współpracującymi w innych krajach Ameryki Łacińskiej. Wszystkie te działania zwiększyły wymianę wiedzy i dobrych praktyk mających na celu wdrożenie pomiędzy EU i Ameryką Łacińską wspólnej inicjatywy na rzecz badań i innowacji na bazie dialogu na temat międzyregionalnej polityki współpracy. Zespół ABEST II przeprowadził także analizy i wywiady mające na celu identyfikację zainteresowanych stron, które uczestniczyły w europejskich programach ramowych z zamiarem ustanowienia obserwatorium współpracy STI EU-AR analizującego i monitorującego udział oraz zwiększającego korzyści z wyników obopólnych działań. Argentyńskie uczestnictwo w 7PR w ostatnich latach wzrosło. W 2012 r. wskaźnik zrealizowanych z powodzeniem argentyńskich wniosków (25,9%) był wyższy niż średnia uzyskana przez inne kraje (22,8%). Zespół ABEST II ufundował 24 stypendia na rzecz budowania partnerstwa strategicznego (17 dla Argentyńczyków i 7 dla Europejczyków). Skonsolidowane tematyczne krajowe punkty kontaktowe (KPK) okazały się pomocne w aktywnym uczestnictwie w sieciach NCP na poziomie europejskim, a konkretne działania zwiększyły rozpoznawalność możliwości Argentyńczyków oraz ich główne osiągnięcia w dziedzinie STI. Europejscy partnerzy zwiększyli także rozpoznawalność projektu w Europie oraz ułatwili poszukiwania partnerów w celu tworzenia konsorcjów. Dzięki tym działaniom prace projektu przyczyniły się do budowy spójnej platformy informacyjnej na poziomie lokalnym, krajowej sieci instytucjonalnych punktów ogniskowych skupiającej najważniejsze centra doskonalenia z całego kraju. Opracowano także solidny mechanizm wsparcia dla szerokiego wachlarza instytucji badawczych zlokalizowanych w Ameryce Południowej i Europie, katalizując w ten sposób współpracę w dziedzinie badań i innowacji.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania