European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Archives of Early Human Occupation in Western Europe: OSL Chronologies beyond the Middle Pleistocene in the Iberian Peninsula

Article Category

Article available in the following languages:

Poznajemy wczesne migracje z Afryki do Europy

Europejscy naukowcy dopracowują i rozwijają metody pozwalające dokładnie odtworzyć i zinterpretować wędrówki ludzi z Afryki do Europy.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Uważa się, że różne stanowiska archeologiczne na Półwyspie Iberyjskim mogą dać odpowiedź na podstawowe pytania dotyczące ewolucji i migracji człowieka z Afryki. Istniejące chronologie nie są jednak wystarczająco rozbudowane, by można było skonstruować dobrze umotywowane hipotezy na temat wieku tych wczesnych wędrówek. Ze względu na swoją niejednoznaczność, brak precyzji lub słabe opisanie, bądź też ze względu na poleganie wyłącznie na metodach nienumerycznych, obecne ramy chronologiczne nie pozwalają na wyciągnięcie wiarygodnych wniosków co do sposobów migracji hominidów czy też mechanizmów je napędzających. W tym kontekście, zespół projektu ARCHOSL stara się zastosować nowo opracowane techniki i protokoły w dziedzinie datowania metodą luminescencji stymulowanej optycznie (OSL). Podejście to może pozwolić na stworzenie wiarygodnych bezwzględnych chronologii dla ważnych stanowisk archeologicznych z dolnego paleolitu położonych w Europie Zachodniej. Wśród głównych celów projektu znajduje się metodologiczne udoskonalenie najnowszych protokołów datowania OSL metodą pojedynczych ziaren i wielu ziaren. Postępy w tej dziedzinie pozwolą na poszerzenie zakresu datowania tą techniką. Zespołowi udało się zebrać w sumie 68 próbek osadów z 11 stanowisk archeologicznych w północnej i południowej Hiszpanii. Zastosowano różne technik do pomiaru zgromadzonych materiałów. Pozwoliło to uczestnikom projektu ARCHOSL na poczynienie szeregu wstępnych ustaleń, które mają kluczowe znaczenie dla realizacji jego celów. Przykładowo, większość zbadanych próbek kwarcu cechują się wystarczająco jasnymi i szybko odbielającymi, przekazywanymi cieplnie sygnałami OSL (TT-OSL), dzięki czemu umożliwiają szacowanie dawek na podstawie pojedynczych ziaren. Przełomowym dokonaniem było zastosowanie datowania TT-OSL na poziomie pojedynczych ziaren, co daje możliwość zastosowania tej metody to większej liczby osadów. Pewne dane potwierdzają także możliwość bezpiecznego stosowania metod datowania optycznego do próbek zebranych w omawianym regionie oraz uzyskania chronologii sięgających nawet wczesnego/średniego plejstocenu. Chronologie te należą do najstarszych, jakie dotąd uzyskano przy pomocy nowych technik luminescencyjnych. Prace prowadzone w ramach projektu ARCHOSL pomogą w tworzeniu metod umożliwiających wiarygodne odtwarzanie pojawienia się i migracji człowieka w Europie, zapewniając Europie, a w szczególności Hiszpanii, czołowe miejsce w dziedzinie badań geochronologicznych. Umożliwią także zrozumienie, jak i kiedy zmiany środowiska wpływały na ludzką populację i jej ewolucję.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania