European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Reinforcing carbon nanotubes and photonics research cooperation between the Belarusian State University of Informatics and Radioelectronics and the European Research Area

Article Category

Article available in the following languages:

Nowa era badań w dziedzinie nanofotoniki na Białorusi

Współpraca z czterema krajami europejskimi pozwoliła wspomóc badania nad nanorurkami węglowymi i fotoniką na Białorusi. Dzięki kooperacji z instytucjami UE możliwe było pełniejsze zintegrowanie Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki (BSUIR) z Europejską Przestrzenią Badawczą (EPB).

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

BSUIR jest jedną z wiodących instytucji akademickich tego kraju i posiada doświadczenie w mikro- i nanoelektronice, badaniach materiałowych, technologiach laserowych i inżynierii radiowej. Aby ułatwić integrację uczelni z EPB, zatrudnieni w niej naukowcy podjęli współpracę z czterema europejskimi partnerami, mając na celu wymianę wiedzy i personelu. Środki unijne przeznaczone na realizację projektu BELERA posłużyły do rozwijania wiedzy fachowej z zakresu nanorurek węglowych i fotoniki. BSUIR nawiązał trwałą współpracę z czterema instytutami badawczymi z Niemiec, Hiszpanii, Francji i Luksemburga. Projekt BELERA przyczynił się do rozwinięcia niezbędnego potencjału badawczo-technologicznego BSUIR oraz zwiększenia zaangażowania Białorusi w europejskie programy ramowe. Dodatkowo uzyskano większą widoczność uczelni w Europie, co umożliwiło nawiązanie kontaktów i współpracy z innymi wiodącymi organizacjami badawczymi. Pierwszy projekt kooperatywny BSUIR dotyczył badania właściwości magnetycznych nanorurek węglowych. Wraz z partnerami z Francji badacze z BSUIR opracowali technikę osadzania chemicznego rozpylonej cieczy z fazy gazowej przeznaczoną do produkcji hybrydowych folii z metali i nanorurek węglowych. Przeprowadzono szczegółowe badania właściwości strukturalnych, teksturalnych (orientacji), spektroskopowych i magnetycznych uzyskanych materiałów. We współpracy z instytutem z Niemiec przygotowano wspólne eksperymenty z zakresu przygotowywania i strukturyzowania zimnych elektrod na bazie nanorurek węglowych oraz badania ich właściwości emisyjnych. W badaniach zastosowano nowatorską technologię produkcji katod strukturyzowanych, polegającą na hodowaniu kolumn z nanorurek węglowych wewnątrz odpowiednich matryc opracowanych przez partnera niemieckiego. Trzecim obszarem badań było tworzenie materiałów nanostrukturalnych do nowatorskich urządzeń fotonicznych. We współpracy z instytutem z Hiszpanii badacze z BSUIR zajęli się opracowaniem procesu metalizowania emiterów światła na bazie krzemu porowatego. Zajmowano się w szczególności wydajnością sprzężenia nanoporowatego aluminium z myślą o stosowaniu go jako falowodu w zintegrowanych urządzeniach fotonicznych. Przeprowadzono też wspólne prace nad projektowaniem struktur fotonicznych do bioczujników oraz projektowaniem optymalnych konfiguracji ogniw słonecznych z diodą Schottky'ego. Upowszechnianie informacji stanowiło ważny aspekt projektu BELERA i partnerzy okazali się szczególnie produktywni w tej kwestii. Poza witryną projektu i kilkoma publikacjami partnerzy opracowali prezentację, cztery biuletyny, ulotkę, broszurę elektroniczną i przewodnik promocyjny.

Słowa kluczowe

Nanorurki węglowe, fotonika, radioelektronika

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania