European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

An innovative environmentally friendly gelcoating technology for composites for marine and wind-Turbine applications to reduce VOC emissions, processing time and cost

Article Category

Article available in the following languages:

Materiały i konstrukcje kompozytowe powlekane podczas formowania

Innowacyjna technologia nanoszenia ochronnej powłoki żelkot na powierzchnię materiałów kompozytowych w systemie zamkniętym pozwala na zmniejszenie narażenia pracowników na rozpuszczalniki oraz ograniczenie szkodliwych emisji do środowiska.

Energia icon Energia

Materiały kompozytowe są coraz częściej wykorzystywane do budowy takich konstrukcji, jak statki czy turbiny wiatrowe. Materiały te zawierają włókna wzmacniające zanurzone w żywicy, dzięki czemu są wytrzymałe, lekkie i nadają się do formowania w złożone kształty. W celu ochrony materiału kompozytowego i uzyskania wysokiej jakości wykończenia producenci zwykle nanoszą na jego powierzchnię specjalną żywicę nazywaną żelkotem. Obecnie proces ten odbywa się w otwartych formach, przez co do powietrza i otoczenia roboczego przedostają się szkodliwe chemikalia. Celem projektu INGECT (An innovative environmentally friendly gelcoating technology for composites for marine and wind-turbine applications to reduce VOC emissions, processing time and cost), finansowanego ze środków UE, było opracowanie technologii nanoszenia żelkotu, która ograniczyłaby szkodliwe emisje. Głównym założeniem było zmniejszenie narażenia na składnik żelkotu nazywany styrenem, który łatwo ulega parowaniu oraz jest powiązany z zachorowaniami na schorzenia neurologiczne i nowotwory. Partnerzy projektu badali sposoby powlekania materiałów kompozytowych żelkotem w zamkniętej formie, co pozwoliłoby na zredukowanie emisji styrenu do powietrza. W jednym z zastosowanych podejść, nazwanym powlekaniem żelowym w formie, nieprzepuszczalna tkanina separująca umożliwia przepływ żelkotu podczas formowania. Inna metoda, nazwana obróbką powierzchni w formie, polega na umieszczeniu w formie membrany silikonowej, a następnie, po formowaniu, usunięciu jej i zastąpieniu materiałem żelkotowym, wtryskiwanym do miejsca zajmowanego wcześniej przez membranę. Prototypy przetestowano, ale obie technologie wymagają dalszych prac, aby mogły zostać wprowadzone na rynek. Po udoskonaleniu procesy te umożliwią poprawę bezpieczeństwa miejsc pracy, ograniczenie negatywnego wpływu produkcji na środowisko oraz skrócenie jej czasu i obniżenie kosztów.

Słowa kluczowe

Żelkot, materiały kompozytowe, emisje, turbiny wiatrowe, INGECT, formowanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania