Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30
Multi-level Embedded Closed-Loop Control System for Fluidic Active Flow Control Actuation Applied in High-Lift and High-Speed Aircraft Operations

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentna kontrola przepływu powietrza przy skrzydłach samolotów

Naukowcy finansowani przez EU opracowali nowatorską metodę sterowania przepływem powietrza przy powierzchniach skrzydła w celu zwiększenia wydajności jego siły nośnej. Ta technologia może umożliwić zmniejszenie oporu powietrza, zużycia paliwa, emisji zanieczyszczeń oraz kosztów eksploatacyjnych.

Aktywne stosowanie przepływem przez detekcję warunków i inteligentne reagowanie jest ważną dziedziną badań w przemyśle lotniczym. Aby wspomóc te wysiłki, naukowcy finansowani przez-UE opracowali system sterowania w zamkniętej-pętli (closed-loop control, CLC) w celu aktywnego sterowanie przepływem na krawędzi spływu skrzydła w ramach projektu ESTERA(odnośnik otworzy się w nowym oknie) . Zastosowano symulacje cyfrowe do badań nad licznymi koncepcjami aerodynamicznymi i technikami sterowania przy zastosowaniu czujników i elementów wykonawczych w określonych warunkach eksploatacji. Docelowy system CLC został zaprojektowany w celu zapewnienia sterowania przepływem na górnej powierzchni klap przy ich ustawianiu i wciąganiu. Uzyskano to dzięki systemowi nadmuchu powietrza znajdującemu się na brzegu spływu profilu głównego. Zastosowano w nim zawory elektromagnetyczne jako aktuatory nadmuchu, a ciśnienie na krawędzi spływu jako parametr kontrolny. Eksperymentalne testy w tunelach aerodynamicznych potwierdziły stwierdzoną w symulacjach cyfrowych poprawę współczynnika siły nośnej. Ponadto system CLC przeszedł pomyślnie wszystkie testy środowiskowe. Wprowadzenie na rynek technologii ESTERA może ograniczyć w znacznym stopniu negatywny wpływ transportu lotniczego na środowisko dzięki zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji spalin. Niższe koszty transportu w wyniku mniejszego zużycia paliwa wzmocnią również konkurencyjność przemysłu lotniczego UE na globalnym rynku.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania