European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Preparation for Moldova’s integration into the European Research Area and into the Community R&D Framework Programs on the basis of scientific excellence

Article Category

Article available in the following languages:

Powiększanie potencjału naukowego w Mołdawii

Aby Mołdawia mogła efektywnie uczestniczyć w europejskich badaniach naukowych, musi zwiększyć zakres i jakość swojej działalności badawczej. Przyznane ostatnio środki unijne dały takie właśnie możliwości mołdawskiemu badawczemu instytutowi nanotechnologii.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Europejska Przestrzeń Badawcza (EPB) powstała jako inicjatywa UE promująca międzynarodową współpracę w dziedzinie nauki i badań w zakresie technologii. Aby Mołdawia mogła w pełni korzystać z udziału w EPB, jej infrastruktura i potencjał naukowy muszą być wzmocnione. Projekt MOLD-ERA powstał w celu opracowania i wdrożenia strategii badawczej dla Instytutu Inżynierii Elektronicznej i Nanotechnologii (IEEN). Celem było podniesienie poziomu badań nanobiotechnologicznych do poziomu czołowych europejskich instytucji badawczych. W ramach projektu MOLD-ERA stworzono szkołę w zakresie nanobioinżynierii dla studentów studiów podyplomowych, obejmującą zajęcia, szkoły letnie, wykłady online i wymiany naukowców z kilkoma największymi instytutami badawczymi w Europie. Ponadto naukowcy z całej Mołdawii uczestniczyli w szkoleniach z ubiegania się o finansowanie w ramach systemu EPB. Ze środków projektu sfinansowano również zakup nowoczesnego wyposażenia dla IEEN i szkolenia z obsługi urządzeń dla studentów i naukowców. W Mołdawii odbyła się ponadto międzynarodowa konferencja dotycząca nanobioinżynierii, z której relacje zdawały główne kanały telewizyjne i lokalna prasa, promując naukę mołdawską. Pod auspicjami siódmego programu ramowego (7PR) UE powstało również sześć nowych projektów finansowania w ramach EPB. Ogólnie rzecz biorąc, MOLD-ERA rozszerza potencjał naukowy Mołdawii w dziedzinie nanobioinżynierii i ulepsza jej infrastrukturę badawczą. IEEN stał się dzięki temu główną platformą wspierania doskonałości w zakresie badań naukowych i współpracy w Mołdawii w ramach EPB.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania