"Tektoniczne rozdroża - ewoluujące orogeny Eurazji-Afryki-Arabii", Ankara, Turcja
Wschodni region śródziemnomorski, położony na skrzyżowaniu płyty eurazjatyckiej, afrykańskiej i arabskiej, jest obszarem o wysokiej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej. Ta szeroka strefa jest zdominowana przez litosferyczne wydłużenia lub skrócenia oraz uskoki przesuwcze w wyniku wzbudzanej zderzeniowo tektoniki ucieczkowej. Schematy i różnorodność sedymentacji, magmatyzm, metamorfizm, wypiętrzenie krustalne oraz deformacja w sposób spektakularny zapisują złożoną historię regionu.
Uskoki przekształcające sprawiają, że region stanowi przykład tektoniki ucieczkowej, w której baseny sedymentacyjne, wypiętrzenia blokowe oraz deformacja wewnątrzpłytowa mają zróżnicowane historie.
Wydarzenie zaplanowano jako forum dla geologów z całego świata, aby przeprowadzić porównania i zestawienia regionalnej geologii i procesów z lokalnymi ekspertami pracującymi w regionie. Uczestnicy konferencji i goście będą mieli również możliwość przyjrzenia się geologii i regionalnej kulturze podczas szeregu wyjazdów w teren. Prezentacje komparatywne w czasie spotkania również przyczynią się do pogłębienia wiedzy na temat naturalnych zagrożeń i potencjalnych zasobów mineralnych w regionie.Więcej informacji:
http://www.geosociety.org/meetings/2010turkey/about.htm