Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Evolving communication systems in response to altered sensory environments

Opis projektu

Sposoby adaptacji sygnałów do środowiska sensorycznego

Komunikacja i interakcja zwierząt opiera się na sygnałach. Mogą się one opierać na gestach, głosie, dźwiękach lub związkach chemicznych. Sygnały zmieniają się w zależności od środowiska, w związku z czym istnieje wiele kwestii związanych z ekologią i ewolucją, które warto zbadać. Na przykład jak przebiega adaptacja sygnałów i jak przekłada się ona na presję selekcyjną warunkującą zachowanie zwierząt? Starając się znaleźć odpowiedzi na te pytania, zespół finansowanego przez UE projektu CITISENSE zbada, jak żaby neotropikalne przystosowują się do hałasu i zanieczyszczenia świetlnego. Badacze w szczególności sprawdzą, jak samce dostosowują wysyłane przez siebie sygnały do zmian w środowisku sensorycznym. Naukowcy ocenią, jak sygnały ewoluują w odpowiedzi na czynniki wywołujące bezpośrednią i pośrednią presję selekcyjną. Zbadają też odpowiedź na zmiany sygnalizacji u osobników tej samej i przeciwnej płci w populacjach żyjących w mieście i w lesie.

Cel

How animal communication systems evolve is a fundamental question in ecology and evolution and crucial for our understanding of adaptation and speciation. I will make use of the process of urbanization to address how communication signals adapt to changes in the sensory environment. I will focus on the impact of noise and light pollution on acoustic communication of Neotropical frogs and address the following questions:

1) How do senders, such as a male frog, adjust their signals to altered sensory environments? I will assess plasticity and heritability of signal divergence found between urban and forest populations of the tungara frog. 2) How do signals evolve in response to direct (via sender) and indirect (via receivers) selection pressures? I will expose forest sites to noise and light pollution, parse out importance of multiple selection pressures and carry out experimental evolution using artificial phenotypes.
3) What are the evolutionary consequences of signal divergence? I will assess inter-and-intra sexual responses to signal divergence between urban and forest populations. 4) Can we predict how species adapt their signals to the sensory environment? I will use a trait-based comparative approach to study signal divergence among closely related species with known urban populations.

Our state-of-the-art automated sender-receiver system allows for experimental evolution using long-lived species and opens new ways to study selection pressures operating on animal behaviour under real field conditions. Our expected results will provide crucial insight into the early stages of signal divergence that may ultimately lead to reproductive isolation and speciation.

System finansowania

ERC-STG - Starting Grant

Instytucja przyjmująca

STICHTING VU
Wkład UE netto
€ 1 500 000,00
Adres
DE BOELELAAN 1105
1081 HV Amsterdam
Niderlandy

Zobacz na mapie

Region
West-Nederland Noord-Holland Groot-Amsterdam
Rodzaj działalności
Higher or Secondary Education Establishments
Linki
Koszt całkowity
€ 1 500 000,00

Beneficjenci (1)