Skip to main content

PAPTIC – The Good Conscience Alternative

Article Category

Article available in the folowing languages:

Tworzywo sztuczne nadające się do recyklingu alternatywą na rynku opakowań

Jeśli oceany mają przetrwać, potrzebujemy alternatywy dla tworzyw sztucznych. Teraz już taką mamy.

Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska jest ilość plastiku w oceanach. Zjadają go organizmy morskie, wypełniając swoje żołądki niestrawnym materiałem, powodującym ich śmierć głodową. Ponadto toksyny z tworzyw sztucznych zanieczyszczają wodę i dostają się do łańcucha pokarmowego ludzi. Głównym źródłem plastiku w morzach i oceanach są opakowania i jednorazowe torebki. Od 2014 r. Unia Europejska wprowadza ograniczenia w używaniu tych produktów i zachęca do korzystania z ich alternatyw.

Nadający się do recyklingu zamiennik tworzyw sztucznych

W odpowiedzi na tę potrzebę w ramach współfinansowanego ze środków UE projektu PAPTIC opracowano nadający się do recyklingu materiał do produkcji torebek i elastycznych opakowań. Nazwa produktu i całego projektu pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów: PAPer (papier) i plasTIC (plastik). Stworzony materiał jest wyjątkowy. Wygląda i ma takie same właściwości jak papier, ale w dotyku przypomina przyjemną, wysokiej jakości tkaninę. Produkt ten powstał na bazie opracowanej około 2005 r. fińskiej technologii zwanej tworzeniem piany, która polega na zastąpieniu wody pianą w produkcji papieru. Piana składa się z mieszaniny wody, powietrza i środków powierzchniowo czynnych. W oparciu o wcześniejszą technologię firma opracowała i opatentowała swój innowacyjny materiał w 2014 r. Po raz pierwszy został on wprowadzony na rynek w 2016 r. Celem współfinansowanego ze środków UE projektu było zwiększenie produkcji do skali przemysłowej za pośrednictwem zakładu demonstracyjnego w Finlandii.

To, co najlepsze

„Materiał PAPTIC łączy zalety papieru i tworzyw sztucznych, a jednocześnie eliminuje ich wady”, mówi Tuomas Mustonen, założyciel firmy i koordynator projektu. PAPTIC wykonany jest z odnawialnych surowców ulegających biodegradacji, podobnych do tych wykorzystywanych do produkcji papieru. Konsumenci mogą wyrzucać opakowania z materiału PAPTIC do kosza przeznaczonego na papier. Jednak w przeciwieństwie do papieru PAPTIC jest trwały i odporny na rozdarcia nawet wtedy, gdy jest mokry. Materiał nie może być całkowicie wodoodporny, ponieważ byłoby to sprzeczne z przydatnością do recyklingu, ale jest odporny na zachlapanie wodą. W związku z tym PAPTIC jest od 4 do 10 razy mocniejszy niż standardowe opakowania papierowe, co oznacza, że jego grubość można zmniejszyć o 30–50 %. Wytrzymałość materiału PAPTIC oznacza również, że wykonane z niego torby można wykorzystać do 40 razy. Kolejną zaletą nowego materiału jest to, że producenci mogą z łatwością zacząć go wytwarzać. PAPTIC jest kompatybilny z wykorzystywanymi obecnie technikami drukowania na papierze i tworzywach sztucznych, więc klienci przemysłowi nie muszą modernizować swojego sprzętu. Jednocześnie PAPTIC można zgrzewać jak folie z tworzyw sztucznych. W porównaniu do plastiku jego produkcja również ma mniejszy ślad węglowy.

Zróżnicowany potencjał rynkowy

Początkowo głównym celem firmy były torby. Nadal pozostają one ważne, ale zespół poszerzył swoje zainteresowania również o szybko rozwijający się handel elektroniczny i rynek opakowań. Jeśli chodzi o opakowania, materiał PAPTIC doskonale sprawdziłby się w przypadku zabawek, elektroniki i papieru toaletowego. W trakcie projektu naukowcy zoptymalizowali koncepcję produktu poprzez kilka rund prób i błędów. Niepowodzenia związane z udziałem organizacji partnerskich spowodowały zmianę celów po rozpoczęciu projektu. Niemniej jednak zespołowi udało się rozpocząć produkcję. Zgodnie z planem fabryka produkuje obecnie 30 000 ton rocznie, bazując na modelu OEM. „Naszym kolejnym krokiem będzie otwarcie własnego zakładu produkcyjnego”, mówi Tuomas Mustonen. „Pozwoli to na wykorzystanie pełnego potencjału technologii piany PAPTIC. Będzie to pierwszy na świecie zakład produkujący produkty na bazie piany, mające zastąpić tworzywa sztuczne”. Dostępność nowego materiału pomoże zmniejszyć ilość plastiku trafiającego do oceanów. Da to morskiej przyrodzie szansę na przetrwanie.

Słowa kluczowe

PAPTIC, tworzywa sztuczne, plastik, papier, opakowania, nadający się do recyklingu, piana, tworzenie piany, recykling

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania