CORDIS
Wyniki badań wspieranych przez UE

CORDIS

Polski PL

Virtual Environments for Rehabilitation of Gender Violence Offenders

Polski PL

Awatar ukazujący mężczyznom umysł maltretowanej kobiety

Obelżywy mężczyzna, który doświadczy groźnego zachowania, może być mniej skłonny do uderzenia lub zastraszenia partnerki. Projekt UE VRespect.Me rozwinął wirtualną rzeczywistość doświadczeń, aby umożliwić sprawcom postawienie się w roli ofiar.

SPOŁECZEŃSTWO

© Virtual Bodyworks

To przerażający, beznadziejny scenariusz dla awatara kobiety. Drzwi się otwierają, a mężczyzna wchodzi do pokoju i zaczyna na nią krzyczeć. Jeśli ona coś odpowie lub spojrzy na niego, on krzyknie: „Zamknij się!”. To wirtualna rzeczywistość (VR) przypominająca kreskówkę, w której kobiecy awatar jest zagrożony przez męskiego awatara. Ale dla osoby z zestawem słuchawkowym, przyzwyczajonej do bycia agresorem, jest to bardzo realne uczucie. W ramach projektu UE VRespect.Me wykorzystano najnowszą technologię VR, aby umieścić agresywnych mężczyzn w ciele kobiety będącej ofiarą i pokazać, że to może pomóc takim mężczyznom zmienić się, co może potencjalnie ratować życia. Program opiera się na badaniach sugerujących, że niektórzy mężczyźni nie zdają sobie sprawy, jak naprawdę wygląda strach innej osoby. „Nasze interwencje wzmacniają elementy empatii, takie jak poprawa zdolności sprawcy do rozpoznawania emocji ofiar”, powiedział dr Mavi Sánchez-Vives, dyrektor ds. medycznych w Virtual Bodyworks, hiszpańskiej firmie, która opracowała VRespect.Me. „Aby stworzyć wirtualnego przestępcę, wykonaliśmy ujęcia aktora przy pomocy technologii podobnej do tej stosowanej w hollywoodzkich filmach”, powiedział dr Bernhard Spanlang, dyrektor ds. technologii w Virtual Bodyworks. „Poprzez modelowanie i programowanie przekształciliśmy te dane w wirtualną rzeczywistość”. W ramach VRespect.Me i poprzedniego projektu UE VERE naukowcy przeprowadzili pięć badań dotyczących doświadczeń VR. W czasopiśmie Nature opublikowano opracowanie naukowe „Przestępcy stają się ofiarą w rzeczywistości wirtualnej: wpływ zmieniającej się perspektywy w przemocy domowej”. W czteroletnim badaniu 184 skazanych przestępców doświadczyło tego scenariusza. Około 2,2 % z nich popełniło ponownie przestępstwo w okresie obserwacji, w porównaniu z 6 % po standardowej rehabilitacji. Są to dane wstępne, ale wyniki są zachęcające.

Nowa perspektywa

Naukowcy testowali system na więźniach i mężczyznach odbywających wyroki w zawieszeniu w Katalonii, w północno-wschodniej Hiszpanii. Wyniki zrobiły wrażenie na osobach pracujących z agresywnymi mężczyznami. Kataloński rząd regionalny kupił VRespect.Me do więzienia w Tarragonie. Zamówiły go również inne organizacje w Europie. Mają nadzieję zmniejszyć problem, który na pewnym etapie dotyka co trzecią kobietę, według danych Światowej Organizacji Zdrowia. W Europie, „Badanie na temat przemocy wobec kobiet w UE (2012 r.”), przeprowadzone przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej, wykazało, że 22 % kobiet w wieku powyżej 15 lat w Hiszpanii, gdzie projekt był realizowany, doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej w ciągu ostatniego roku, a w Danii odsetek ten wzrósł do 52 %. „Przemoc uwarunkowana płcią nie powinna istnieć w XXI wieku, a rozwiązania muszą angażować całe społeczeństwo”, powiedział Charlie Pearmund, dyrektor zarządzający Virtual Bodyworks. Zespół VRespect.Me opracowuje obecnie nowe scenariusze produktu, aby zwiększyć empatię społeczeństwa wobec ofiar przemocy, czasami obwinianych za to, co się z nimi stało. „Obecnie w projekcie bierze udział 20 wolontariuszy, którzy współpracują zarówno ze sprawcami, jak i ofiarami przemocy domowej. Spotykają się regularnie, aby opracować nowe scenariusze rozwiązań i pomóc dotrzeć z nimi do tych, którzy tego potrzebują”, powiedział Pearmund.

Słowa kluczowe

VRespect.Me, awatar, wirtualna rzeczywistość, agresywni mężczyźni, nadużycia, empatia, przemoc domowa, przemoc uwarunkowana płcią

Informacje na temat projektu

Identyfikator umowy o grant: 836707

 • Data rozpoczęcia

  1 Stycznia 2019

 • Data zakończenia

  30 Kwietnia 2019

Finansowanie w ramach:

H2020-EU.3.

H2020-EU.2.3.

H2020-EU.2.1.

 • Całkowity budżet:

  € 71 429

 • Wkład UE

  € 50 000

Koordynowany przez:

VIRTUAL BODYWORKS SL