Skip to main content

The First Energy Saving Shower Tray with Graphene

Article Category

Article available in the folowing languages:

Inteligentne brodziki z funkcją odzyskiwania energii oszczędzają pieniądze i środowisko

Modernizacja starych i instalacja nowych inteligentnych brodzików skutkuje ogromną efektywnością energetyczną, redukuje koszty oraz zwiększa korzyści dla środowiska.

Energia

Europejskie domy stają się coraz bardziej inteligentne. Technologia wykorzystywana jest we wszystkich aspektach codziennego życia, w znacznym stopniu poprawia jakość życia, redukuje koszty i pomaga zmniejszać wpływ na środowisko. Wprowadzone w 2018 r. przepisy Komisji Europejskiej wymagają zastosowania energooszczędnych rozwiązań w zakresie zaopatrzenia budynków w ciepłą wodę. Szacuje się, że w Europie jest około 290 milionów brodzików, co daje dużą szansę na wprowadzenie nowych rozwiązań. Prowadzony przez firmę Cerian Shower projekt PassiveShowerEcoTray bazuje na opatentowanym innowacyjnym systemie brodzików, który ponownie wykorzystuje energię cieplną z wody spadającej pod prysznicem. System wyposażony jest w wydajny wymiennik ciepła, który odzyskuje do 40 % energii zużytej do podgrzania wody w prysznicu. Zużyta „szara woda” służy do podgrzewania zimnej wody wchodzącej do systemu prysznicowego, dzięki czemu energia (i koszty) nie „spływają” do kanalizacji. Pozytywne efekty korzystania z systemu zostaną zwielokrotnione w budynkach z dużą liczbą pryszniców, takich jak szkoły, uniwersytety, siłownie, ośrodki sportowe i rekreacyjne, spa oraz hotele. „W końcu udało nam się opracować dużo bardziej udoskonalony prototyp i otrzymać certyfikat Holenderskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. Z tego co wiemy, system firmy Cerian Shower jest pierwszym w historii łatwo dostosowywanym, dostępnym i praktycznie bezobsługowym brodzikiem posiadającym certyfikat odzyskiwania energii”, mówi César González Valiente, Dyrektor Generalny Cerian Shower.

Odnawiaj, odświeżaj, oszczędzaj

System – wymiennik ciepła zintegrowany z brodzikiem – wyposażony jest w pasywny element energooszczędny, który po zainstalowaniu nie wymaga konserwacji. „Rozwiązanie to można wdrożyć zarówno w przypadku obiektów modernizowanych, jak i tych zupełnie nowych”, mówi César González Valiente. System pasuje do wszystkich rodzajów budynków i jest łatwy do zainstalowania, podobnie jak zwykły brodzik. Wydajny system zapewnia wszelkiego rodzaju wymierne korzyści zarówno jednostkom, jak i całemu społeczeństwu. Dzięki niemu odzyskuje się bowiem do 40 % energii potrzebnej do podgrzania wody w prysznicu, co w przypadku trzyosobowej rodziny oznacza szacowaną oszczędność w wysokości około 150 EUR rocznie. Zmniejszone są także emisje gazów cieplarnianych. W rezultacie każdego roku emituje się do atmosfery o 341 kg mniej CO2. Koszt systemu zwraca się w ciągu zaledwie 2 lat, a produkt wystarcza na dwie dekady. Oznacza to możliwość zaoszczędzenia w sumie 3 000 EUR (średnia w Europie) i prawie 7 ton emisji CO2. Elena Maneiro Franco, która doradza firmie Cerian Shower w zakresie rozwoju biznesu i innowacji, mówi, że bardzo ważne są zarówno korzyści finansowe, jak i środowiskowe: „Społeczeństwo jest naprawdę zaniepokojone wpływem na środowisko, w związku z czym jest to kluczowy czynnik wpływający na decyzje konsumentów. Oszczędności finansowe również zachęcają obywateli do wdrażania rozwiązań, które – nawet jeśli nieco droższe niż konwencjonalne – wskazują na wyraźny zwrot z inwestycji”.

Budowanie czystszej przyszłości

Dotacja w ramach programu „Horyzont 2020” pozwoliła projektowi PassiveShowerEcoTray przenieść się do nowej siedziby (350 metrów kwadratowych) i nabyć sprzęt pozwalający na niewielką uprzemysłowioną produkcję systemu. César González Valiente podkreśla: „Jesteśmy teraz gotowi obsługiwać rynek na całkiem interesującym poziomie i oferować różne modele brodzików. Obecnie rozwijamy dział sprzedaży, aby dotrzeć do naszych klientów. Nieustannie planujemy i projektujemy także nowe brodziki”. César González Valiente podsumowuje: „Chcielibyśmy podziękować Komisji Europejskiej za umożliwienie realizacji tego projektu. Komisja pomogła nam w osiągnięciu celu, jakim jest udział w zmniejszaniu zużycia energii, a tym samym wpływ na środowisko od momentu, gdy budzimy się rano!”

Słowa kluczowe

PassiveShowerEcoTray, prysznic, brodzik, oszczędności, energia, wymiennik ciepła, szara woda

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania