CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A novel sound absorption technology to enable energy efficient construction techniques and promote the health and wellbeing of occupants

Article Category

Article available in the following languages:

Folia polimerowa do budowy cichych, energooszczędnych budynków

Zwiększanie energooszczędności budynków jest możliwe poprzez wykorzystanie masy termicznej — techniki pasywnego ogrzewania i chłodzenia, która nie nadaje się jednak do używania w połączeniu z materiałami izolacyjnymi. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE opracowali wydajny pochłaniacz dźwięku, który pozwoli wyeliminować pogłos akustyczny wynikający z braku izolacji, a tym samym zapewnić zdrowie osób pracujących w budynku.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Konwencjonalne tanie materiały pochłaniające dźwięk, na przykład wełna mineralna, dodatkowo izolują ściany i sufity, przez co nie nadają się do użytku w budynkach z pasywnym ogrzewaniem lub chłodzeniem. Alternatywną metodą kontrolowania hałasu w budynkach są panele z mikroperforacjami, lecz są one zbyt drogie do powszechnego użytku. W ramach projektu ECHO2ECO (A novel sound absorption technology to enable energy efficient construction techniques and promote the health and wellbeing of occupants) opracowano nową, niedrogą dźwiękochłonną folię polimerową. Folia umożliwi rozwiązanie problemów związanych z akustyką pomieszczenia i nie stanowi przeszkody do stosowania masy termicznej w budynku. W ramach inicjatywy ECHO2ECO opracowano nowy typ pochłaniacza dźwięku do budynków publicznych i niemieszkalnych. Tani, a przy tym wydajny pochłaniacz wykonano z folii polimerowej o grubości 200 mikrometrów, w której wykonywane są laserem mikronacięcia o szerokości zaledwie 100 mikrometrów. Usprawniają one pasywne ogrzewanie i chłodzenie budynków. Ponadto materiał jest przezroczysty, co umożliwia przenikanie światła dziennego. Badacze przeanalizowali różne materiały polimerowe i przeprowadzili wstępne testy właściwości fizycznych i mechanicznych wielu polimerów. Sprawdzili też, czy materiał może być poddawany obróbce laserowej bez negatywnego wpływu na właściwości produktu. Podczas opracowywania składu polimeru, naukowcy zbadali różne aspekty procesu obróbki laserowej, w tym długość fali i moc lasera, pochłanianie przez materiał oraz szybkość i jakość cięcia. Zidentyfikowano, sprawdzono na podstawie modeli i przetestowano kluczowe właściwości folii z punktu widzenia tłumienia akustycznego. Pomyślnie scharakteryzowano różne parametry akustyczne. Badacze opracowali też szereg protokołów doświadczalnych do charakteryzowania prototypowych materiałów i zajęli się ulepszaniem parametrów struktury folii. Końcowym rezultatem projektu ECHO2ECO jest niezwykle cienka, dźwiękochłonna folia, którą można stosować na sufitach, ścianach i oknach i która zapewnia lepsze wykorzystanie energii w budynkach. Zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków władze, projektanci i klienci są zobowiązani do ograniczenia zużycia energii. Obejmuje to stosowanie technik pasywnego ogrzewania i chłodzenia, np. przy użyciu masy termicznej. Ponadto według dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zapewnienie energooszczędności budynku nie może skutkować pogorszeniem jakości środowiska wewnątrz pomieszczeń. Folia opracowana przez konsorcjum ECHO2ECO jest tanim rozwiązaniem zapewniającym adekwatne pochłanianie dźwięku w budynkach publicznych i komercyjnych, które umożliwia spełnienie tych wymogów. Dodatkowo pozwoli ona spełnić wymogi przepisów unijnych w zakresie zwiększania efektywności energetycznej budynków przy jednoczesnej trosce o dobre samopoczucie osób w nich przebywających.

Słowa kluczowe

Folia polimerowa, budynki o niskim zużyciu energii, masa termiczna, tłumienie akustyczne, pochłanianie dźwięku

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania