European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Identification, Preparation and Dissemination of Hydrogen Safety Facts to Regulators and Public Safety Officials

Article Category

Article available in the following languages:

Szkolenia dotyczące bezpiecznego stosowania wodoru

Niewiele z podmiotów stosujących wodór wie, jak robić to w sposób bezpieczny. W związku z tym w ramach finansowanego przez UE projektu opracowano materiały szkoleniowe i kursy, w których dostępne są niezbędne dane inżynieryjne oraz najlepsze praktyki.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Coraz powszechniejsze stosowanie wodoru zamiast paliw kopalnych oznacza, że więcej osób i organizacji musi dowiedzieć się, w jaki sposób bezpiecznie obchodzić się z tym gazem. Personel organizacji obsługujących infrastruktury wodorowe rzadko dysponuje niezbędną wiedzą, co może wpływać na zwiększenie zagrożeń oraz kosztów. Celem projektu HYFACTS nie było opracowywanie technologii — sześcioosobowe konsorcjum skoncentrowało się na akcji koordynująco-wspierającej, mającej na celu opracowanie i rozpowszechnienie odpowiednich materiałów szkoleniowych. W pomyślnie opracowanych materiałach w centrum uwagi są podstawowe aspekty bezpieczeństwa stosowania wodoru. Przedsięwzięcie było realizowane od lutego 2011 r. do lipca 2013 r. Prace rozpoczęto od założenia strony internetowej projektu oraz zidentyfikowania istotnych osób kontaktowych. Na stronie internetowej zamieszczono kwestionariusz i przesłano go do osób kontaktowych w celu zaprojektowania pakietów dostosowanych do potrzeb planowanych odbiorców. W ramach projektu uzyskano 76 odpowiedzi, które zostały przeanalizowane pod kątem potrzeb klientów w kwestii treści informacyjnej szkoleń, czasu ich trwania oraz częstotliwości ich organizowania. Uzyskane dane dołączono do materiałów projektowych. Zespół projektu opracował 376-stronicowy dokument techniczny zawierający odpowiednie dane inżynieryjne oraz normy międzynarodowe. Dokument przekształcono do bardziej użytecznej postaci informatora przeznaczonego dla uczestników szkoleń. Informator zmodyfikowano po przeprowadzeniu trzech krótkich szkoleń, dzięki czemu w 2013 r. uzyskano jego piątą, finalną wersję. W ramach projektu HYFACTS opracowano materiały szkoleniowe na temat bezpiecznego przechowywania i stosowania wodoru. Pakiety szkoleniowe przede wszystkim ułatwią uzyskiwanie zatwierdzeń infrastruktur wodorowych, co umożliwi powszechne stosowanie wodoru jako podstawowego paliwa.

Słowa kluczowe

Wodór, materiały szkoleniowe, dane inżynieryjne, infrastruktura wodorowa, bezpieczeństwo stosowania wodoru, normy międzynarodowe, przechowywanie wodoru

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania