Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Harnessing attosecond nonlinear optics for controlling and enhancing high harmonic generation and producing useful coherent x-rays on a tabletop

Article Category

Article available in the following languages:

Skuteczniejsze wytwarzanie ultrakrótkich impulsów laserowych

Wszystko, co dzieje się w skali attosekundowej, dzieje się naprawdę szybko — w ciągu trylionowych części sekundy. Lepsze wytwarzanie impulsów attosekundowych ma teraz szansę zrewolucjonizować obrazowanie i analizę cząsteczek i materiałów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Generowanie attosekundowych impulsów optycznych rewolucjonizuje badania fizyczne i chemiczne w laboratoriach na całym świecie. Umożliwia ono spektroskopowe obserwowanie ruchu cząsteczek oraz przechodzenia elektronów między atomami. Generowanie wysokich harmonicznych jest często stosowaną metodą przekształcania źródła lasera o niższej częstotliwości w wyższe częstotliwości w celu uzyskania bardzo szybkich impulsów. Technologia ta jest wysoce nieliniowym procesem optycznym o ogromnym potencjale w zakresie obrazowania molekularnego i generowania promieniowania rentgenowskiego w bio- i nano-obrazowaniu. Jednakże sprawność konwersji, wyrażona stosunkiem wytwarzanej intensywności do intensywności wejściowej, jest stosunkowo mała ze względu na niedostatecznie wydajną synchronizację faz w nieliniowym procesie konwersji. W ramach projektu ATTOSECOND OPTICS finansowany ze środków UE zespół badawczy zwiększył sprawność konwersji generowania wysokich harmonicznych przy użyciu dwóch różnych metod quasi synchronizmu fazowego. Synchronizacja wspomagana modulacją fazy piłokształtnej pozwoliła na uzyskanie konwersji porównywalnej z konwencjonalną synchronizacją faz i była bliska przypadku idealnego. Zespół opracował też metody kontrolowania cech spektralnych, czasowych i przestrzennych impulsów attosekundowych oraz właściwości polaryzacyjnych wytwarzanej wiązki. Naukowcy budują obecnie nowe urządzenie oparte na technologii generacji wysokich harmonicznych. Już od dawna poszukiwane są możliwości wytwarzania impulsów attosekundowych o wysokiej intensywności poprzez zwiększenie sprawności konwersji. Projekt ATTOSECOND OPTICS doprowadził do realizacji tego celu, torując drogę do powstania wysoko sprawnych, kompaktowych aparatów rentgenowskich oraz innych urządzeń do obrazowania i analizy.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania