Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

FUture prospects on TRansport evolution and innovation challenges for the competitiveness of Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Planowanie transportu przyszłości

Zespół finansowany przez UE dokonał oceny przyszłych potrzeb transportowych w Europie i perspektyw sektora transportowego. Działania te przyczyniły się do opracowania strategicznych opcji w zakresie badań naukowych i prawodawstwa dotyczącego transportu.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Wiadomo, że sektor transportu ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki europejskiej i jego przyszłość będzie zależeć od dzisiejszych decyzji odnośnie do innowacji i badań. Dlatego badania muszą być ukierunkowane na przyszłe wyzwania, choć te są trudne do przewidzenia. Finansowany przez UE projekt FUTRE (Future prospects on transport evolution and innovation challenges for the competitiveness of Europe) miał na celu umożliwienie takiego przewidywania. Liczące pięciu członków konsorcjum zidentyfikowało przyszłe wyzwania, czynniki napędzające popyt i nadchodzące innowacje, które mogą mieć istotny wpływ na globalne wzorce popytu dotyczące transportu pasażerskiego i towarowego oraz które mogą wpływać na konkurencyjność powiązanych branż i dostawców usług. Badacze planowali pogodzić różne badania przewidujące przyszłość z problemem konkurencyjności i wymaganym wsparciem ze strony ukierunkowanych strategii badawczych. Dwuletni projekt dobiegł końca we wrześniu 2014 r. Prace prowadzono z perspektywy popytu i podaży. W pierwszym przypadku zajęto się zachowaniem, na które wpływ miały czynniki rynkowe i inne, natomiast w drugim przypadku badano przyszłe technologie i innowacje. Obie analizy połączono, uzyskując scenariusze zawierające ramy jakościowe i kwantyfikację opartą na modelu. Projekt pokazuje, jak scenariusze mogą przyczynić się do osiągnięcia różnych celów polityki europejskiej. Badacze dostarczyli opcji dla unijnych polityk dotyczących badań i transportu, w tym projektowania przyszłych strategii prac badawczo-rozwojowych. Kluczowe wyniki projektu opublikowano w formie elektronicznej dla ogółu odbiorców. Z innych źródeł upowszechniających należy wymienić dodatkowe materiały i cykl warsztatów. Uzyskane dane na temat prywatnych inwestycji w prace badawczo-rozwojowe dotyczące transportu wykorzystano w Tabeli Ocen Transportu UE (EU Transport Scoreboard).

Słowa kluczowe

Transport, megatrendy, konkurencyjność, globalne ścieżki, strategie prac badawczo-rozwojowych, przewidywanie, działania w zakresie polityk

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania