European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The impact of the portrayal of the African continent in textbooks on racism against students of African ancestry in German schools

Article Category

Article available in the following languages:

Dekonstrukcja rasizmu na poziomie szkolnym

W ramach finansowanej przez UE inicjatywy zbadano, w jaki sposób niemieckie podręczniki przedstawiają Afrykę, oraz czy ma to wpływ na postawy rasistowskie wobec studentów pochodzenia afrykańskiego.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Zespół projektu IMAFREDU podjął się również próby naprawy tego zniekształconego obrazu, aby zachęcić do bardziej krytycznego zaangażowania w obecną dyskusję. Opracowano ramy analityczne, by objąć nimi przyczyny wykluczenia określonych zagadnień oraz zbadać różne aspekty rasizmu. Badania ukierunkowano na historyczne źródła ideologii rasistowskiej oraz na powielanie jej założeń w podręcznikach szkolnych. Analiza wymagała przeprowadzenia dekonstrukcji obrazu osób z Afryki w podręcznikach do geografii i historii, a także w mediach. Obrazy Afryki zakorzenione w kolonializmie obarczone są nazbyt uproszczonym postrzeganiem tego kontynentu. Skutek jest taki, że osoby pochodzenia afrykańskiego pozbawiane są charakterystycznych dla Zachodu cech "ludzkich". Dlatego też zespół projektu założył, że dziedzictwo dyskursu kolonialnego w materiałach do nauki wraz z eurocentrycznym punktem widzenia przyczyniają się do rozpowszechniania rasizmu przez nauczycieli. Aby ustalić postawy wobec kontynentu afrykańskiego oraz zamieszkujących go ludzi, przeprowadzono wywiady ze studentami pochodzenia afrykańskiego oraz z ich "białymi" kolegami i nauczycielami. Inny krytyczny element badania obejmował ocenę ogólnego dyskursu dotyczącego "rozwoju" w Niemczech oraz sposobu, w jaki podtrzymuje on ukryte dyskryminujące stereotypy. Wraz z postępem prac zespołu dodano cel dotyczący szkolenia nauczycieli. Poza warsztatami przygotowanymi z myślą o nauczycielach z całego kraju, studentom studiów pedagogicznych na Uniwersytecie w Hamburgu zaoferowano szkolenie zatytułowane "Krytyczne studium rasizmu". Podejście to przyjęto, by zapewnić skuteczne rozpowszechnianie wyników prac zespołu projektu i wdrażanie ich w niemieckich szkołach. Analizy podręczników wykazały konsekwentną hierarchizację warunków życiowych i ekonomicznych oraz poziomów wiedzy mieszkańców w taki sposób, że kraje zachodnie plasują się na szczycie, a kraje afrykańskie na samym dole. Kolejne wyniki badań zespołu wykazały wyraźne powiązanie pomiędzy rasistowskim przedstawianiem Afryki a dyskryminacją rasową studentów pochodzących z Afryki. Partnerzy projektu zastosowali zrównoważoną metodę rozpowszechniania, by zapewnić bardziej dogłębne zrozumienie obecnego stanu rzeczy w Niemczech. Działania związane z rozpowszechnianiem i wdrażaniem obejmowały publikacje w czasopismach branżowych, warsztaty z udziałem zróżnicowanych odbiorców oraz komunikację z wydawcami niemieckich podręczników. Choć okres finansowania projektu IMAFREDU dobiegł końca, prace zespołu nadal trwają i obejmują opracowanie zestawu wytycznych dla autorów podręczników, domów wydawniczych oraz dla twórców programów nauczania. Inicjatywy podjęte przez zespół projektu stanowią pierwszy krok w kierunku alternatywnych rozważań dotyczących przedstawiania Afryki i stosunku do osób wywodzących się stamtąd.

Słowa kluczowe

Afryka, rasizm, eurocentryzm, kultura zachodnia, podręczniki, szkolenie nauczycieli, dyskryminacja na tle rasowym

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania