Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Spin-Transport in inhomogeneous Ferromagnets

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe zastosowania dla metali ziem rzadkich

Niedawne osiągnięcia badań w dziedzinie transportu spinowego i magnetyzmu doprowadziły do powstanie nowej dziedziny noszącej nazwy spintroniki. Naukowcy dodali ważnych element do układanki spintronicznej, prowadząc badania nad ciężkimi pierwiastkami ziem rzadkich.

Zjawiska takie jak gigantyczna magnetorezystancja w strukturach hybrydowych łączących materiały magnetyczne i niemagnetyczne mogą zostać wykorzystane w urządzeniach pamięciowych, bioczujnikach i wielu innych zastosowaniach. Ciężkie metale ziem rzadkich to ciekawa rodzina pierwiastków, które cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem naukowców. Metale te krystalizują się w wiele rożnych struktur magnetycznych, a ich wyjątkowe właściwości chemiczne i fizyczne umożliwiły stworzenie wielu nowatorskich rozwiązań. W piśmiennictwie istnieją jednak znaczące luki dotyczące magnetorezystancji nanostruktur metali ziem rzadkich. Finansowany ze środków UE projekt "Spin-transport in inhomogeneous ferromagnets" (MRHELIMAG) powstał w celu przeprowadzenia systematycznych badań nad wielowarstwowymi nanostrukturami tego rodzaju. Naukowcy postanowili sprawdzić przewidywania teoretyczne dotyczące zależnego od spinu rozpraszania w kontekście mikrofalowych oscylatorów na potrzeby technologii komunikacji o wysokiej częstotliwości. Zespół przygotował wysokiej jakości cienkie warstwy epitaksjalne, aby przeprowadzić doświadczenia, które umożliwiły skorelowanie magnetorezystancji i stanu magnetycznego wielowarstwowej struktury z metali ziem rzadkich. Prace te torują drogę ku zbadaniu złożonych zjawisk spintronicznych w ciężkich metalach ziem rzadkich i innych materiałach, które nie przejawiają konwencjonalnego uporządkowania ferromagnetycznego. Pomogą też w scharakteryzowaniu i opracowaniu innych takich systemów materiałowych o podobnych właściwościach, które mogą bardziej nadawać się do zastosowania komercyjnego.

Słowa kluczowe

Metale ziem rzadkich, przenoszenie spinu, magnetyzm, spintronika, magnetorezystancja, struktury hybrydowe, materiały niemagnetyczne, struktury magnetyczne, niejednorodne ferromagnetyki, wielowarstwowe, oscylator mikrofalowy, technologia komunikacyjna, cie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania