European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Multidisciplinary evaluation of the cancer risk from neutrons relative to photons using stem cells and the induction of second malignant neoplasms following paediatric radiation therapy

Article Category

Article available in the following languages:

Wtórne nowotwory i radioterapia

Szkodliwy wpływ neutronów na zdrowie człowieka jest powszechnie znany. Określenie długoterminowego ryzyka wtórnych nowotworów złośliwych po narażeniu na neutrony pomoże naukowcom ponownie ocenić bezpieczeństwo radioterapii w porównaniu z możliwymi alternatywami.

Zdrowie icon Zdrowie

Neutrony są niechcianym produktem ubocznym radioterapii. Powstają również w górnych warstwach atmosfery pod wpływem promieniowania kosmicznego, przyczyniając się do promieniowania na dużych wysokościach podczas długodystansowych podróży lotniczych. Możliwość oceny ilościowej ryzyka związanego z narażeniem na neutrony jest bardzo istotna dla ochrony przed promieniowaniem. Nie mamy dokładnych danych na temat szkodliwego wpływu neutronów na zdrowie, ale lekarze są zdania, że powodują one powstawanie klastrów jonizacyjnych w komórkach, przyczyniając się do różnych szkodliwych procesów. Podczas finansowanego przez UE projektu ANDANTE (Multidisciplinary evaluation of the cancer risk from neutrons relative to photons using stem cells and the induction of second malignant neoplasms following paediatric radiation therapy) badano zależności biologiczne między narażeniem na neutrony a karcynogenezą. Pierwszym etapem były symulacje Monte Carlo i pomiary charakteryzujące promienie neutronowe użyte w doświadczeniach radiobiologicznych. Charakterystyka drugorzędowych cząstek generowanych przez neutrony została wykorzystana do symulowania początkowego uszkodzenia molekuł DNA. Naukowcy ustalili, jaka energia neutronu jest wymagana do spowodowania uszkodzenia DNA. Wyniki były zgodne z ogólnie przyjętymi wskaźnikami korygującymi konwencjonalnej ochrony przed promieniowaniem. Prowadzono doświadczenia polegające na narażaniu komórek macierzystych tarczycy, ślinianek i sutka na różne dawki promieni neutronowych i stwierdzono, że zachodzi czytelna zależność przeżycia komórek klonogennych od dawki. Nie stwierdzono jednak wpływu na markery związane z karcynogenezą, a po wszczepieniu naświetlonych komórek macierzystych myszom nie doszło u nich do rozwoju guza. Konsorcjum opracowało metodę obliczenia dawki promieniowania neutronowego i scaliło z nią względne wartości skuteczności biologicznej energii neutronów, aby oszacować ryzyko wtórnych nowotworów złośliwych. Podczas prospektywnego badania epidemiologicznego porównywano zapadalność na wtórne nowotwory złośliwe po prowadzeniu u dzieci terapii protonowej w porównaniu z konwencjonalną radioterapią. Wyliczenia wskazują, że prawdopodobnie dopiero po kilku dziesięcioleciach kontrolnych badań epidemiologicznych będzie można wykazać jakikolwiek karcynogenny wpływ terapii protonowej. Natomiast międzynarodowy rejestr nowotworów złośliwych dzieci może ukazać zależność między narażeniem na promieniowanie a późniejszym ryzykiem wtórnych nowotworów złośliwych, wynikających z tej metody leczenia.

Słowa kluczowe

Radioterapia, nowotwór złośliwy, neutron, symulacja Monte Carlo, uszkodzenie DNA, komórki macierzyste

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania