European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Cities and science communication: innovative approaches to engaging the public

Article Category

Article available in the following languages:

Rozpowszechnianie nauki w miastach

Wspieranie budowania społeczeństw miejskich w większym stopniu opartych na wiedzy ułatwia wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i rozwijanie gospodarki opartej na wiedzy na terenie Europy.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Miasta są źródłem postępu naukowego oraz innowacyjności i stanowią idealne środowisko, w którym społeczeństwa mogą stawać się coraz inteligentniejsze i lepsze. Ponadto znaczne zaangażowanie publiczne w naukę ma decydujące znaczenie dla rozwoju społeczeństwa oraz gospodarki opartych na wiedzy. Celem finansowanego przez UE projektu "Cities and science communication: Innovative approaches to engaging the public" (CASC) było wspieranie kultury naukowej w miastach oraz zachęcanie do międzynarodowej wymiany poglądów na temat tego zagadnienia. Aby ten cel zrealizować, w projekcie udział wzięło 17 partnerów z Europy oraz 1 z Chin. Byli to przedstawiciele centrów naukowych, świata akademickiego, rządu oraz organizacji o charakterze naukowym, z których wielu dysponowało rozległym doświadczeniem w kwestii komunikacji w zakresie nauki. W ramach projektu CASC zbadano różne sposoby budowania kultury opartej na nauce i przeprowadzono ocenę jej wpływu na różne grupy docelowe. Zespół projektu wyznaczył również trzy główne priorytety: docenianie roli nauki i naukowców, wzmacnianie społeczeństwa naukowego (tj. publicznego zaangażowania w naukę) oraz promowanie dobrej nauki. Kolejnym celem było wyeliminowanie ograniczających rozwój ekonomiczny braków umiejętności naukowych oraz inżynieryjnych poprzez pobudzenie współpracy pomiędzy uniwersytetami, firmami i sektorem publicznym, które nazwano "potrójną helisą". W związku z tym uczestnicy projektu CASC badali bariery uniemożliwiające zaangażowanie w naukę oraz opracowywali zalecenia polityczne, które umożliwiłyby zajęcie się tymi brakami. W ramach projektu rozpowszechniano najlepsze praktyki związane z inicjatywami naukowymi i społecznymi wśród najważniejszych zainteresowanych stron w różnych miastach, a także podkreślono wagę planu działania na rzecz nauki i społeczeństwa opracowanego przez Komisję Europejską. Zalecenia obejmowały większe wsparcie dla istniejących centrów naukowych, które umożliwiłoby zaangażowanie różnych grup, wzmocnienie rozwoju zawodowego wśród stron zajmujących się popularyzacją nauki oraz tworzenie lepszych polityk. Przedstawiono również zalecenia dotyczące pogłębienia współpracy pomiędzy poszczególnymi dyrekcjami generalnymi UE, nowych standardów europejskich zwiększających zaufanie w świecie naukowym oraz zwiększenia finansowania zalążkowego na rozpowszechnianie wiedzy. Ogólne cele projektu zostały zrealizowane — od utworzenia nowej sieci podmiotów zajmujących się rozpowszechnianiem informacji naukowych po przekazywanie wiedzy i najlepszych praktyk politycznych. Uczestnicy projektu opracowali nowe narzędzia wspomagające tworzenie kultury naukowej, takie jak usprawnienia wyszukiwania komunikatów naukowych w Internecie, co będzie również miało wpływ na rozwój centrów naukowych w przyszłości. Te osiągnięcia będą wspierać rozwój społeczeństwa bardziej przyjaznego dla nauki, które będzie doceniać postępy w tej dziedzinie, usprawniając tym samym rozwój gospodarki europejskiej.

Słowa kluczowe

Nauka, miasta, innowacyjność, gospodarka oparta na wiedzy, zaangażowanie publiczne, komunikacja w zakresie nauki, centrum naukowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania