European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Marie Curie Training Network on Particle Detectors

Article Category

Article available in the following languages:

Nowa generacja detektorów cząstek

Celem finansowanego przez UE projektu było wspomaganie młodych naukowców w zdobywaniu umiejętności niezbędnych do projektowania i konstruowania detektorów cząstek do akceleratorów wysokoenergetycznych przyszłości o niespotykanej dotąd wydajności.

Energia icon Energia

Jakość wyników badań, a co za tym idzie dalsze postępy naukowe, są często ograniczane jakością detektorów oraz niepełną znajomością ich charakterystyki i wydajności. Detektory przyszłości muszą być wydajniejsze niż te obecnie najnowocześniejsze pod względem rozdzielczości energetycznej, zakresu dynamicznego, tolerancji na hałas, prędkość i promieniowania oraz solidności i niezawodności. Dzięki finansowaniu z UE uczestnicy projektu "Marie Curie training network on particle detectors" (MC-PAD) próbowali wyposażyć młodych naukowców i przyszłych liderów nauki w umiejętności i wiedzę z zakresu detektorów cząstek. W konsorcjum projektu znaleźli się zarówno eksperci do spraw projektowania i produkcji najnowocześniejszych detektorów cząstek, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. W ramach początkowej sieci szkoleniowej podczas trwania projektu przeszkolono młodych naukowców z zakresu pracy koncepcyjnej, projektowania, konstruowania i wykorzystywania detektorów w doświadczeniach nowej generacji. Badacze pracowali nad kilkoma znaczącymi projektami europejskimi, a w szczególności nad zasadami, komponentami, układami mikroelektronicznymi oraz oprogramowaniem analitycznym do obsługi nowych detektorów. Prace obejmowały również zastosowania w obrazowaniu medycznym. Naukowcy prowadzili badania głównie w jednym z uczestniczących w projekcie instytutów, gdzie ich prace nadzorowali światowej sławy eksperci i gdzie zapewniono im dostęp do najnowocześniejszego sprzętu. Uzupełnieniem praktycznych szkoleń laboratoryjnych były szkolenia teoretyczne z powiązanych dziedzin. Widoczność działań prowadzonych w ramach projektu zwiększono, organizując kilka konferencji, spotkań oraz innych wydarzeń na szczeblu regionalnym oraz międzynarodowym. Projekt MC-PAD powinien przyczynić się do projektowania, konstruowania i obsługi światowej klasy infrastruktury w ujęciu długoterminowym, co umożliwiłoby udzielenie odpowiedzi na istotne pytania z dziedziny fizyki cząstek elementarnych.

Słowa kluczowe

Projektowanie, konstruowanie, detektor cząstek, akcelerator wysokoenergetyczny, sieć szkolenia początkowego, infrastruktura

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania