Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Functional redundancy of marine bacteria in biogeochemical cycles

Article Category

Article available in the following languages:

Mikroorganizmy i procesy biogeochemiczne

Różnorodność mikroorganizmów to główny czynnik napędzający cykle biogeochemiczne; jednak związek między różnorodnością a tym, jak funkcjonują ekosystemy nie jest jeszcze w pełni rozumiany. W ramach finansowanego przez UE projektu "Functional redundancy of marine bacteria in biogeochemical cycles" (FUNDIVERSITY) zbadano ten związek.

Zdrowie icon Zdrowie

W tradycyjnych badaniach biogeochemicznych hodowano i badano mikroorganizmy z dala od ich naturalnego środowiska. Jednak te wyhodowane drobnoustroje stanowią zaledwie drobny wycinek (mniej nić 1%) rzeczywiście istniejącej różnorodności. Na szczęście, nastąpił znaczny postęp w technologii sekwencjonowania genów, dzięki czemu naukowcy mają możliwość badania różnorodności mikroorganizmów niehodowlanych oraz ich roli w procesach biogeochemicznych. W projekcie FUNDIVERDSITY wykorzystano technologię sekwencjonowania genów do badania roli bakterii morskich ekosystemu przybrzeżnego Zatoki Biskajskiej. W miejscu badania regularnie pobierano próbki do badania zmiennych fizycznych, chemicznych i biologicznych. Naukowcy zbadali, czy różne grupy taksonomiczne mikroorganizmów były wyjątkowe, czy może odgrywały zbliżoną do siebie rolę w ekosystemie. To podobieństwo roli znane jest jako redundancja. Do analizy struktury bakterii wykorzystano nowoczesne narzędzia analityczne, takie jak metagenomika i pirosekwencjonowanie. Partnerzy projektu testowali, czy różnorodność bakterii zmieniała się sezonowo i czy zmiany te były związane z parametrami środowiskowymi lub biologicznymi. Następnie naukowcy zbadali, czy zmiany te wpłynęły na cykle biogeochemiczne. Wyniki sugerują, że duży odsetek bakteryjnych grup taksonomicznych może być dokładnie prognozowany zgodnie z ich warunkami środowiskowymi. Wykazały także poziom redundancji w tym przybrzeżnym ekosystemie. Naukowcy dodatnio skorelowali dużą liczbę bakteryjnych grup taksonomicznych z temperaturą, stężeniem składników odżywczych i zjawiskiem mieszania się słupa wody. To dostarczyło wskazówek na temat roli bakteryjnych grup taksonomicznych w ekosystemie. Naukowcy zbadali, czy niektóre procesy ekosystemowe reprezentują wspólną strategię metaboliczną pośród różnych typów mikroorganizmów. Zidentyfikowali także główne populacje bakteryjne zaangażowane w próbkowanie biogeochemiczne w miejscu badania. Działania w ramach projektu FUNDIVERSITY na rzecz identyfikacji mikroorganizmów i ich cech ekologicznych pomogą naukowcom lepiej zrozumieć ich rolę w cyklu biogeochemicznym. Pomogą także ulepszyć predykcyjność modeli i zapewnić jaśniejszy obraz reakcji ekosystemów morskich na globalne ocieplenie.

Słowa kluczowe

Mikroorganizm, proces biogeochemiczny, cykl biogeochemiczny, różnorodność, ekosystem, redundancja funkcjonalna, bakterie morskie, sekwencjonowanie genów, metagenomika, pirosekwencjonowanie, strategia metaboliczna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania