European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

INTeractive RObotics Research Network

Article Category

Article available in the following languages:

Roboty, które rozumieją i wchodzą w interakcję

W ramach projektu finansowanego ze środków UE utworzono ogólnoeuropejską sieć mającą za zadanie poprawić interakcję między człowiekiem i robotem oraz organizowano szkolenia dla początkujących i doświadczonych badaczy.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Tradycyjne roboty stosowane w przemyśle często nie mają zdolności percepcyjnych i są zaprogramowane do wykonywania tylko jednej czynności. Aby roboty były przydatne do innych zastosowań, ludzie powinni mieć możliwość łatwego ich szkolenia i kontrolowania. Dzięki dofinansowaniu unijnemu projekt "Interactive robotics research network" (INTRO) zbudował niezbędne podstawy, dzięki którym roboty będą mogły wejść na nowe rynki, tworząc nowe system posiadające funkcje poznawcze i multimodalne funkcje interakcji. Poprzez sieć szkoleń programu Marie Curie (ITN) projekt przyczynił się do wykształcenia nowego pokolenia naukowców zajmujących się technologiami potrzebnymi do budowy inteligentnych robotów. Takie roboty mają działać w ścisłej współpracy z ludźmi w nieuporządkowanych, zmieniających się warunkach panujących w rzeczywistym świecie. Uczestnicy projektu zrekrutowali ośmiu początkujących oraz dwóch doświadczonych badaczy, którzy zajmowali się takimi zagadnieniami, jak psychologia poznawcza, uczenie się i imitacja sekwencji oraz rozpoznawanie zachowań i intencji. Wśród innych tematów badań znalazła się analiza dynamicznych gestów, interakcje emocjonalne, bezpieczeństwo i interakcja robotów, wykrywanie i usuwanie awarii oraz projektowanie inteligentnych interfejsów. Oprócz indywidualnych projektów badawczych program objął także serię seminariów, warsztaty dla całej sieci oraz szkolenia, które zapewniły badaczom solidne podstawy teoretyczne. W wyniku prac powstały dwa produkty demonstracyjne: robot-kelner oraz robot do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach miejskich. Informacje o osiągnięciach projektu INTRO są rozpowszechniane za pośrednictwem strony internetowej, prezentacji wideo oraz publikacji w różnych czasopismach.

Słowa kluczowe

Robot, interakcja między człowiekiem i robotem, interaktywna robotyka, poznawczy, interakcja multimodalna, inteligentny robot, robot kelner, poszukiwawczo-ratunkowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania