Skip to main content
European Commission logo print header

Health Monitoring of Offshore Wind Farms

Article Category

Article available in the following languages:

Dbanie o dobry stan morskich elektrowni wiatrowych

Naukowcy opracowali innowacyjne nieniszczące techniki monitorowania stanu morskich turbin wiatrowych, dzięki czemu będą mogły one wytwarzać energię odnawialną przez długie lata.

Energia icon Energia

Wieże i łopaty turbin w morskich farmach wiatrowych wymagają stałego monitorowania, by można było szybko wykrywać i naprawiać ich ewentualne usterki. Takie monitorowanie stanu konstrukcji musi opierać się na szczegółowej i rozległej wiedzy na temat materiałów, technikach nieniszczącego testowania i oceny (NDT&E) oraz zaawansowanych umiejętnościach w tym zakresie. Aby zachęcić do prowadzenia badań w tej dziedzinie, w projekcie HEMOW (Health monitoring of offshore wind farms), finansowanym ze środków UE, wykorzystano wiedzę zespołów badawczych z Chin, Indii i Europy. W ramach inicjatywy wspierano programy badawcze, poświęcone opracowywaniu metod, modeli, systemów i narzędzi informacyjno-komunikacyjnych (TIK) umożliwiających nieniszczące monitorowanie stanu morskich turbin wiatrowych i ich konserwację. Owocem projektów badawczych, wymian naukowych, szkoleń laboratoryjnych, wykładów i warsztatów jest ponad 100 publikacji i szereg wniosków patentowych oraz przyznane granty o wartości kilku milionów euro. Ponadto w projekcie HEMOW przeszkolono ponad 20 magistrów, doktorantów i asystentów. Opracowane w ramach projektu innowacyjne systemy przekazano kilku innym uniwersytetom, co przyczyniło się do dalszego umocnienia sieci HEMOW. Przykładami są tu systemy wczesnego ostrzegania przed awariami i zmęczeniem przekładni oraz bezprzewodowe sieci czujnikowe umożliwiające monitorowanie korozji i diagnostykę awarii prądnicy. Do najważniejszych technik/analiz monitorowania nieniszczącego należą obrazowanie elektromagnetyczne, umożliwiające poszukiwanie oznak korozji i zmęczenia materiału w komponentach stalowych, a także obrazowanie rozproszone oparte na termografii i falach ultradźwiękowych służące do monitorowania stanu konstrukcji poprzez wykrywanie uszkodzeń łopat turbin wiatrowych. Uczeni współpracujący w ramach sieci HEMOW zbudowali również zaawansowane urządzenia do testowania naprężeń i zmęczenia przekładni turbin oraz monitorowania sprawności elektronicznych układów przełączających. Technologia i wiedza powstałe dzięki projektowi HEMOW powinny znacznie usprawnić monitorowanie morskich elektrowni wiatrowych oraz przyczynić się do ograniczenia ryzyka katastrofalnych w skutkach awarii tych ważnych systemów wytwarzania energii odnawialnej.

Słowa kluczowe

Morskie elektrownie wiatrowe, HEMOW, stan konstrukcji, programy wymiany, monitorowanie nieniszczące, energia odnawialna, nieniszczące testy i ocena, termografia pulsacyjna prądów wirowych, czujniki, wykrywanie defektów, konserwacja zależna od stanu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania