European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

CRITICAL Software Technology for an Evolutionary Partnership

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe narzędzia programistyczne dla bezpieczniejszej infrastruktury

Łatwo dostępna technologia oprogramowania została wykorzystana w sposób, który zachęci władze do zabezpieczenia krytycznych infrastruktur w całym zakresie sektorów i dziedzin.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Zastosowanie wielkoskalowych systemów krytycznych dla bezpieczeństwa (SCS) do zapewnienia bezpieczeństwa w różnych dziedzinach, od zakładów nuklearnych po rafinerie ropy naftowej, ma zasadnicze znaczenie dla dobra cywilizacji. Finansowany ze środków UE projekt "Critical software technology for an evolutionary partnership" (CRITICAL STEP) usprawnił długoterminową współpracę badawczą pomiędzy partnerami w zakresie oprogramowania dla SCS. Uczestnicy projektu szukali sposobów wykorzystania gotowych komponentów oprogramowania do kontroli złożonych infrastruktur rozproszonych, mając na uwadze coraz bardziej powszechne wykorzystanie takich infrastruktur na całym świecie oraz związane z tym coraz większe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa. Aby zrealizować postawione cele, zespół zgromadził czterech partnerów z ośrodków uniwersyteckich i badawczych, jak i również z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zespół opracował trzy kluczowe narzędzia w tej dziedzinie, z których pierwsze stworzono na potrzeby testowania niezawodności heterogenicznych usług sieciowych w serii testów automatycznych i właściwych. Drugie narzędzie, nazywane emulatorem błędów oprogramowania, służy do wstrzykiwania błędów do złożonych systemów oprogramowania w celu oceny mechanizmów odporności na błędy i algorytmów przeciwdziałania wadliwym komponentom oprogramowania. Warte wymienienia jest również trzecie narzędzie, narzędzie do wstrzykiwania wielordzeniowego, służące do wprowadzania błędów sprzętowych do procesorów wielordzeniowych w celu oceny sposobu, w jaki aplikacje i systemy operacyjne radzą sobie z błędami wielordzeniowymi. Narzędzia następnie przetestowano w sytuacjach rzeczywistych w dziedzinie zarządzania ruchem lotniczym i przestrzeni powietrznej. Wyniki wykazały, że narzędzia pomyślnie zrealizowały postawione im cele oraz pomogły zabezpieczyć krytyczne infrastruktury, wykorzystując w tym celu mniej kosztowną i bardziej powszechnie dostępną technologię. Ogólne wyniki projektu rozpowszechniono za pośrednictwem czasopism i konferencji, jak i również za pośrednictwem strony internetowej projektu. Narzędzia te niewątpliwie pomogą Europie jak i również całemu światu zabezpieczyć kluczowe infrastruktury przeciwko błędom, hakerom, a nawet zagrożeniom terrorystycznym.

Słowa kluczowe

Technologia oprogramowania, infrastruktury krytyczne, systemy kluczowe dla bezpieczeństwa, technologia oprogramowania, infrastruktury rozproszone

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania