Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

IMPROVED PORT EFFICIENCY AND SAFETY USING A NOVEL WIRELESS NETWORK AND DIFFERENTIAL GLOBAL NAVIGATION SATELLITE SYSTEM PROVIDING ENHANCED VESSEL NAVIGATION

Article Category

Article available in the following languages:

Nowatorski system zarządzania portem

Zespół badaczy z UE opracował system zarządzania portem umożliwiający jednoczesne kontrolowanie wielu jednostek. W systemie wykorzystano technologie pozycjonowania satelitarnego w połączeniu z zaawansowanym sprzętem komunikacyjnym, a jego skuteczności dowiedziono podczas testów w pełnej skali.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Nawigacja w porcie stanowi najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny etap każdej trasy morskiej, a płycizny i inne przeszkody w portach odpowiadają za większość wypadków w żegludze. W ciągu najbliższych 15–20 lat oczekuje się jednak podwojenia natężenia żeglugi w portach europejskich, przez co konieczne jest znaczne zwiększenie dokładności i efektywności pozycjonowania statków. Za cel finansowanego ze środków UE projektu DOCKINGASSIST przyjęto poprawienie konkurencyjności małych i średnich producentów w sektorze morskim oraz zwiększenie wydajności zarządzania ruchem w portach. Uczestnicy konsorcjum postanowili opracować opłacalny system do szybkiego i jednoczesnego określania położenia co najmniej 100 statków z centymetrową dokładnością. System składa się ze stacji bazowej zainstalowanej w porcie oraz jednostki przenośnej używanej przez pilotów wprowadzających jednostki do portu. Stacja bazowa stosuje techniki różnicowego pozycjonowania satelitarnego do obliczania i eliminowania błędów pozycji pozostałych odbiorników. System umożliwia pełne monitorowanie całego portu i zarządzanie ruchami jednostek. Prace projektu obejmującego 10 członków trwały od listopada 2011 r. do października 2013 r. Partnerzy zaczęli od określenia potrzeb użytkowników za pomocą ankiety. Następnie zastosowano technikę RTK (Real Time Kinematic) do nawigacji satelitarnej w warunkach portowych i wybrano odpowiedni sprzęt. W testach stwierdzono dużą dokładność pomiaru, porównując wyniki z komercyjnymi systemami pozycjonowania. Partnerzy zaprojektowali i wdrożyli nowatorską sieć bezprzewodową. Po przeanalizowaniu dostępnych rozwiązań pod kątem maksymalnie efektywnej konfiguracji stacji bazowej i przekaźników zakupiono i przetestowano urządzenia WiMAX pracujące na częstotliwościach 5,4 GHz i 2,3 GHz. Do tych ostatnich uzyskano niezbędną licencję. Testy wykazały, że sieć może obsłużyć ponad 100 użytkowników. Następnie partnerzy zaprojektowali i przetestowali system oprogramowania sterującego. Oprogramowanie wdrożono w porcie Cork w Irlandii, gdzie spełniło ono oczekiwania we wszystkich obszarach, w tym w zakresie modułów analitycznych i alarmów. Podczas dalszych prac pomyślnie zintegrowano stację bazową i jednostki przenośne w obrębie jednego systemu, po czym przeprowadzono weryfikację i demonstrację kompletnego systemu w Cork i dwóch innych portach. Wyniki projektu były prezentowane podczas targów branżowych i innych wydarzeń. Projekt DOCKINGASSIST stworzył system zarządzania portem umożliwiający precyzyjne śledzenie i efektywne kontrolowanie ponad 100 jednostek. Nowy system zwiększa wydajność funkcjonowania portów, co oznacza korzyści ekonomiczne i ekologiczne dla całego sektora żeglugi.

Słowa kluczowe

Port, zarządzanie portem, pozycjonowanie satelitarne, Real Time Kinematic

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania