European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Distributed Intelligence for Cost-Effective and Reliable Distribution Network Operation

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe strategie i rozwiązania technologiczne pomagające w monitorowaniu i kontrolowaniu sieciami dystrybucji energii elektrycznej

Europa dąży do tego, by przejść na gospodarkę wysoce energooszczędną i niskoemisyjną, ustanawiając ambitne cele dotyczące klimatu i energii do roku 2020. W ramach pewnej europejskiej inicjatywy poszukiwano sposobów na zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na produkcję i zużycie energii elektrycznej.

Energia icon Energia

Europejscy operatorzy systemów dystrybucyjnych (DSO) stoją przed nowymi wyzwaniami w zakresie obsługi, konserwacji i budowy efektywnego systemu wytwarzania i dystrybucji energii. W miarę modernizacji sieci elektrycznych, sieci dystrybucji wymagają nowych zasad działania i zmian w architekturze, by zapewnić wysoką jakość energii. Przejście na inteligentniejsze sieci staje się koniecznością. Mimo że wykonalne rozwiązania już istnieją, DSO mają przed sobą trudne zadanie polegające na znalezieniu równowagi w uzyskaniu tańszych, a jednocześnie bezpieczniejszych i bardziej niezawodnych sieci. Celem finansowanego przez UE projektu DISCERN (Distributed intelligence for cost-effective and reliable distribution network operation) było stworzenie niezawodnych i opłacalnych rozwiązań umożliwiających sprawne monitorowanie i kontrolowanie sieci dystrybucji. Partnerzy projektu opracowali szereg metodologii i narzędzi wielokrotnego użytku, pomagających w wymianie wiedzy między wszystkimi interesariuszami. Rozwiązania te mogą być łatwo wykorzystywane przez DSO, przyczyniając się do określenia optymalnych poziomów inteligencji dla konkretnych sieci oraz opłacalnych sposobów wdrażania tej inteligencji w sieciach. DSO i główni aktorzy sektora energetycznego mogą wymienia się szczegółowymi informacjami na temat rozwiązań w sposób przejrzysty i spójny. Dzięki temu mogą skuteczniej projektować, wdrażać i oceniać rozwiązania z zakresu sieci inteligentnych z korzyścią dla sieci w całej Europie. Aby umożliwić DSO lepsze zrozumienie innowacyjnych systemów służących do monitorowania i kontrolowania sieci niskiego i średniego napięcia, uczeni zastosowali opracowane rozwiązanie w lokalizacjach demonstracyjnych obsługiwanych przez pięciu dużych europejskich DSO. Testy w terenie dowiodły możliwości zastosowania metodologii i narzędzi opracowanych w projekcie DISCERN. Wyniki tych prac wykorzystano przy tworzenia zaleceń skierowanych do DSO, dostawców i twórców technologii, organów normalizacyjnych, Komisji Europejskiej, krajowych prawodawców oraz instytucji naukowych i konsultantów. W projekcie DISCERN powstały skuteczne i niedrogie rozwiązania umożliwiające poprawę zdolności obserwacji sieci energetycznych, a tym samym pomagające DSO w rozwiązywaniu aktualnych i przyszłych problemów związanych z zarządzaniem sieciami w Europie.

Słowa kluczowe

Elektryczność, sieci rozdzielcze, operatorzy systemów rozdzielczych, DISCERN, sieć inteligentna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania