Skip to main content
European Commission logo print header

Clean Aerospace Regions

Article Category

Article available in the following languages:

Regionalne inicjatywy badawczo-rozwojowe w dziedzinie aeronautyki pomagają w rozwiązaniu problemów dotyczących ekologicznego lotnictwa

Transport powietrzny stoi wobec poważnych wyzwań natury technologicznej i środowiskowej. Unijna inicjatywa zwiększyła zdolność przemysłu lotniczego do wprowadzania innowacji i szybkiego reagowania na zapotrzebowanie na przyszłe systemy ekologicznego transportu powietrznego.

Energia icon Energia

Cykle projektowe w przemyśle lotniczym są długie, a wprowadzanie zmian powolne, jednak czynniki ekologiczne i coraz większa presja konkurencji stają się obecnie katalizatorami szybkich przemian. Sprostanie nowemu zapotrzebowaniu będzie wymagać adaptacji i rozbudowy wszystkich obszarów łańcucha dostaw europejskiego przemysłu lotniczego. Finansowany ze środków UE projekt CARE (Clean Aerospace Regions) powołano w celu opracowania ram europejskich dla promowania innowacji w lotnictwie z uwzględnieniem kwestii ekologicznych i międzynarodowych. Projekt CARE poświęcony był czterem priorytetom tematycznym, obejmującym szersze zagadnienia dotyczące lotnictwa: bardziej energooszczędne systemy powietrzne, eko-projekt, bardziej ekologiczne zarządzanie ruchem lotniczym oraz multimodalne systemy transportowe. Dziedziny te przeanalizowano w celu określenia najpilniejszych wyzwań dotyczących technologii. Partnerzy projektu opisali krajobraz w zakresie aeronautyki oraz przeprowadzili konsultacje i wywiady z wybitnymi specjalistami. Przygotowano raport opisujący 31 kluczowych problemów technicznych i ekonomicznych dotykających europejskiego ekosystemu lotnictwa w kontekście globalnym. Problemy te oceniono następnie pod kątem wpływu na konkurencyjność i ekologiczność europejskiego lotnictwa. W oparciu o tę analizy zidentyfikowano 13 priorytetowych problemów. Dla każdego z nich i dla każdego z uczestniczących regionów przeprowadzono również analizę SWOT. W efekcie zaproponowano plan obejmujący w sumie 21 działań oraz wspólną wizję opartą na doskonałości, efektywności i widoczności europejskich regionów lotniczych. Zadaniem planu było zwiększenie konkurencyjności regionalnych interesariuszy zajmujących się badaniami dzięki skoordynowanemu wykorzystaniu zasobów. W szczególności plan przyczynił się do podniesienia poziomu doskonałości w ponad 30 klastrach CARE. Ponadto określono potencjalne źródła finansowania, mające umożliwić przygotowanie około 10 wspólnych wniosków badawczo-rozwojowych dla unijnych instrumentów finansowych. Wsparto sześć europejskich regionów lotniczych, które nie były należycie wypromowane, umożliwiając im tworzenie i rozwijanie regionalnych klastrów badawczych. Projekt CARE przyczynił się do wzmocnienia regionalnych sieci badawczo-rozwojowych w oparciu o klastry badawcze. W efekcie regiony te będą mogły zwiększyć swoją konkurencyjność w zakresie ekologicznego lotnictwa.

Słowa kluczowe

Ekologiczne lotnictwo, transport, lotniczo-kosmiczny, klastry badawcze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania