European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Strengthen IUNG’s proficiency on “Managing the Production of Food and feedstuff, their safety and quality under global Climatic Change”

Article Category

Article available in the following languages:

Postępy w realizacji polskich badań

Europejski projekt przyczynił się do modernizacji Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach w Polsce. Prace obejmowały modernizację sprzętu badawczego i budowę nowych budynków, liczne wymiany i wizyty, a także nawiązanie nowych partnerstw.

Energia icon Energia

Polski IUNG, będący częścią Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, jest jedną z wiodących organizacji badawczych w kraju. UE umocniła Instytut poprzez skuteczne partnerstwa. W ramach finansowanego przez UE projektu PROFICIENCY zarządzano zmianami w IUNG przez pięć lat, do maja 2014 r. Poza pomocą w nawiązaniu partnerstw i organizacją wymian z innymi europejskimi agencjami, przedsięwzięcie to miało na celu reorganizację badań IUNG w czterech zintegrowanych interdyscyplinarnych dziedzinach. Dziedziny priorytetowe dotyczyły zarządzania produkcją żywności i jakością w obliczu globalnej zmiany klimatu. Do innych celów należały: modernizacja sprzętu badawczego, zgłębienie wiedzy naukowej i wzmocnienie współpracy w badanych obszarach, pełne włączenie IUNG do europejskiej przestrzeni badawczej (EPB). Działania obejmowały zakup 24 elementów wyposażenia naukowego lub oprogramowania. Aby podnieść kompetencje personelu IUNG, w projekcie zorganizowano cztery spotkania z doświadczonymi badaczami. Wymiany wiedzy dokonano przez szkolenie w zakresie mobilności. Zarówno doświadczeni, jak i mniej doświadczeni badacze z IUNG uczestniczyli w 172 wizytach w placówkach zewnętrznych, które trwały od kilku tygodni do kilku miesięcy. Podobne możliwości uczenia się zaoferowano badaczom z IUNG przez udział w licznych konferencjach i warsztatach krajowych i międzynarodowych. Zespół zorganizował łącznie 57 wizyt członków organizacji partnerskich na terenie Instytutu. Projekt PROFICIENCY pomógł stworzyć liczne partnerstwa i nawiązać współpracę z innymi europejskimi podmiotami specjalizującymi się w tej dziedzinie. Zespół projektu uruchomił platformę wykorzystania gleby i terenów. Powołano także Radę Doradczą, które spotkała się czterokrotnie. Ponadto panel ekspercki dokonał pozytywnej oceny projektu. Podsumowując, projekt PROFICIENCY skutecznie powiększył potencjał i bazę kontaktów IUNG.

Słowa kluczowe

Gleboznawstwo, hodowla roślin, modernizacją sprzętu, produkcja żywności, zmiana klimatu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania