Skip to main content
European Commission logo print header

THE INTERMODAL BIKE - Multi-modal integration of cycling mobility through product and process innovations in bicycle design

Article Category

Article available in the following languages:

Lepszy rower składany

Wyobraźmy sobie wyjątkowo lekki rower, który można w kilka chwil rozłożyć lub złożyć, a opcjonalnie również wyposażyć we wspomaganie elektryczne. Badacze zaprojektowali taki właśnie pojazd osobisty jako przyjemny w eksploatacji środek indywidualnego transportu miejskiego przeznaczony do łączenia ze wszystkimi innymi środkami transportu.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Dzięki finansowanemu ze środków UE projektowi BIKE INTERMODAL stworzono ulepszony rower składany. W przeszłości powstało już wiele modeli rowerów składanych, ale wszystkie były zgodne z przyjętymi standardami branży rowerowej. Konieczność przestrzegania tych standardów uniemożliwiała stworzenie nowej generacji składaków. W obliczu globalnego ocieplenia małe pojazdy dwukołowe, w tym rowery, rowery elektryczne i skutery, stanowią idealne rozwiązanie indywidualnego transportu miejskiego. Nowa konstrukcja jest na wskroś nowoczesna i dostarczana w pionowo zintegrowanym łańcuchu dostaw znanym z rynku samochodowego. Proces produkcji jest ekonomiczny i skalowalny, a sam rower ma certyfikację ekologiczną, jest niezawodny i wymaga minimum konserwacji. Badaczom udało się rozwiązać problem dużej objętości i masy dotychczas dostępnych na rynku rowerów składanych. Dzięki temu po złożeniu cały rower jest niewiele większy od typowej aktówki (40x50x15 cm). Objętość złożonego roweru to zaledwie 30 litrów w porównaniu do 90 litrów, jakie oferują najbardziej kompaktowe modele dostępne obecnie na rynku. Po rozłożeniu rower ma wysokość typowego modelu i mogą na nim wygodnie jeździć osoby o wzroście od 155 do 192 cm. Pożądanym przez wielu użytkowników miejskich dodatkiem będzie mocny silnik miniaturowy. Zastosowana konstrukcja umożliwia łatwe modernizowanie poszczególnych części systemu. Zintegrowany projekt, hierarchiczne metody montażu i oszczędne technologie produkcji pozwoliły zminimalizować ilość materiałów i części, a tym samym o połowę zmniejszyć ilość materiałów potrzebnych do budowy każdego egzemplarza. Liczba części potrzebnych do zbudowania tego pojazdu osobistego stanowi zaledwie jedną piątą liczby części niezbędnych do wyprodukowania tradycyjnego roweru składanego. Postępy technologiczne projektu BIKE INTERMODAL pozwoliły stworzyć bardziej nowoczesny produkt o lepszych parametrach przeznaczony między innymi dla osób dojeżdżających do miasta, użytkowników usług flotowych (np. w wypożyczalniach samochodów, na statkach wycieczkowych czy w hotelach) i do zapewnienia mobilności w sytuacjach awaryjnych. Rower stworzony w ramach projektu będzie równie atrakcyjny dla arystokraty i robotnika oraz dla użytkowników w każdym wieku. Opracowany pojazd osobisty trafi teraz do masowej produkcji i będzie intensywnie promowany na rynku.

Słowa kluczowe

Rower składany, lekki rower, mobilność miejska, transport, transport miejski

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania