European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

A world of villages: dispersed settlement and colonial expansion in Central-Southern Italy under the Roman Republic (c. 4th-2nd centuries BC)

Article Category

Article available in the following languages:

Badanie pozamiejskich osad rzymskich

Uwolnienie się od założenia, że ośrodki miejskie były w starożytnym Rzymie jedynymi miejscami rozwoju społecznego i kulturowego, pozwala na nowo spojrzeć na tradycyjne opinie o koloniach rzymskich.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Z powodu selektywności badań akademickich osady pozamiejskie z okresu rzymskiej ekspansji kolonialnej, czyli okresu od IV do II w. p.n.e. nie były dotychczas szerzej identyfikowane ani badane. Dziedzina ta stanowi zatem dla środowisk naukowych poważne wyzwanie. Finansowany ze środków UE projekt WORLDVIL zastosował nowatorskie podejście w celu porównania organizacji osadnictwa kolonialnego z obszarami niekolonialnymi w środkowych i południowych Włoszech kontrolowanymi w tym samym czasie przez Republikę Rzymską. Szczególny nacisk położono na osady pozamiejskie. Prowadząc intensywne terenowe badania archeologiczne i analizy geofizyczne, uczestnicy projektu zajęli się badaniem nowej koncepcji wczesnorzymskiej kolonizacji bez użycia modelu miejskiego. Badacze zapoznali się z danymi archeologicznymi z dwóch terytoriów kolonialnych, aby dokonać systematycznego porównania wzorców osadnictwa w dwóch podobnych regionach, które nie były kolonizowane. Badania terenowe doprowadziły do odkrycia wielu wcześniej nieznanych stanowisk. Z racji obiecujących wyników planowane już jest rozszerzenie projektu. Utworzono grupę badawczą, która pozwoli objąć badaniami znacznie większy obszar, uwzględniający regiony Molise i Basilicata. Wyniki upowszechniano w Europie i Stanach Zjednoczonych poprzez prezentacje, raporty i publikacje.

Słowa kluczowe

Osady rzymskie, ekspansja kolonialna, Republika Rzymska, archeologiczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania