Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Enhancing the BILATeral S&T Partnership with UKRraine * Advanced INnovative Approach

Article Category

Article available in the following languages:

Współpraca między UE i Ukrainą w dziedzinie nauki i technologii

UE współpracuje z partnerami ukraińskimi, aby promować badania, rozwój i szkolenia w zakresie nauki, technologii i innowacji (STI). Jedna z inicjatyw finansowanych ze środków UE pozwoliła na dostarczanie wysokiej jakości informacji na temat współpracy w zakresie STI oraz zwiększenie potencjału prowadzenia wspólnych projektów badawczych.

Celem projektu BILAT-UKR*AINA(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (Enhancing the bilateral S&T partnership with Ukraine * advanced innovative approach) było rozwijanie współpracy między UE i Ukrainą w dziedzinie STI. W ramach inicjatywy przygotowano indywidualnie opracowane raporty analityczne i dokumenty do formułowania polityki w oparciu o fakty. Projekt BILAT-UKR*AINA wspierał w szczególności dialog w zakresie nauki i technologii między Komisją Europejską, państwami członkowskimi UE i Ukrainą. Cel ten osiągnięto poprzez dostarczenie danych analitycznych dla Komitetu Współpracy Naukowo-Technologicznej (JSTCC) i monitorowanie wyników pod kątem długoterminowej użyteczności. W ramach swoich różnorodnych działań, uczestnicy projektu BILAT-UKR*AINA monitorowali i analizowali współpracę UE-Ukraina w zakresie STI, a także wymieniali się koncepcjami i wiedzą z zakresu programów finansowania, technologii i wspierania innowacji. Projekt wspierał również uczestnictwo Ukrainy w 7PR/programie Horyzont 2020 oraz utworzenie ukraińskiej sieci KPK i szkolenia dla KPK. Zorganizowano też szkolenia dla badaczy, w tym specjalne webinaria, szkolenia firmowe, warsztaty, szkołę letnią oraz wydarzenia promujące program Horyzont 2020. Działania pilotażowe w ramach projektu BILAT-UKR*AINA pomogły we wdrożeniu wspólnej unijno-ukraińskiej mapy drogowej w dziedzinie STI, a przykładem takich inicjatyw jest stworzenie Ukraińskiej Krajowej Platformy Technologicznej w dziedzinie Materiałów Zaawansowanych — UNTPAM. Określono wspólne tematy badawcze w dziedzinie nanotechnologii i biotechnologii, jako kolejny element wspierających współpracy między UE i Ukrainę. Uczestnicy projektu dotarli do odpowiednich instytucji politycznych, organów finansujących, KPK, naukowców, instytucji zarządzających badaniami, zorientowanych na badania MŚP i zakładów przemysłowych, innych powiązanych projektów unijnych oraz ogółu społeczeństwa. Działania te były realizowane przez konsorcjum złożone z dziewięciu renomowanych instytucji z państw członkowskich UE i Ukrainy oraz koordynowane przez Centrum Innowacji Społecznej (ZSI). Wszystkie rezultaty projektu oraz powiązane informacje są dostępne tutaj(odnośnik otworzy się w nowym oknie).

Słowa kluczowe

BILAT-UKR*AINA, UE, państwa członkowskie, Ukraina, Komitet Współpracy Naukowo-Technologicznej, Horyzont 2020, Krajowe Punkty Kontaktowe, Ukraińska Narodowa Platforma Technologiczna w dziedzinie Materiałów Zaawansowanych