Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Linking global species richness and beta diversity to individual species distributions at multiple phylogenentic and spatial scales

Article Category

Article available in the following languages:

Wieloskalowe modele łączą bioróżnorodność z utratą siedlisk

Przyrodnicy finansowani ze środków UE opracowali nową teorię wiążącą bioróżnorodność z utratą siedlisk. Ich prace mają szansę umocnić działania na rzecz ochrony gatunków na całym świecie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Zwiększająca się ilość danych w dziedzinie globalnej różnorodności biologicznej zmienia spojrzenie naukowców na to, jak bioróżnorodność i globalny klimat są ze sobą wzajemnie powiązane. Ta nowa wiedza posłużyła do opracowania nowych narzędzi i teorii pozwalających w pełni zrozumieć mechanizmy odpowiadające za pojawiające się wzorce bioróżnorodności. W projekcie WORLDIVERSITY (Linking global species richness and beta diversity to individual species distributions at multiple phylogenetic and spatial scales) wykorzystano nowo dostępne dane i postępy w dziedzinie statystyki, aby opracować narzędzia do udoskonalenia map bioróżnorodności i szacunkowych danych dotyczących zmniejszania się bioróżnorodności na skutek utraty siedlisk. Naukowcy wykorzystali dostępne zbiory danych na temat globalnego rozmieszczenia ptaków, ssaków i płazów oraz włączyli je do jednej bazy danych. Informacje te posłużyły do stworzenia teorii, która łączy rozmieszczenie gatunków z siedliskami oraz wymieranie gatunków z utratą siedlisk. Innowacyjność tej teorii polega na wskazaniu wyraźnych zależności tych procesów w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. Opracowano szereg metod, w tym narzędzia programowe, do szacowania wpływu utraty siedlisk na zmniejszanie się bioróżnorodności. Niektóre z narzędzi wyposażono w możliwość prognozowania lokalizacji geograficznych pochodzenia gatunku lub poprawy dokładności prognoz dotyczących gatunków na mapach wysokiej rozdzielczości. Naukowcy z projektu WORLDIVERSITY wykorzystali te techniki, aby pokazać wpływ niszczenia siedlisk na utratę bioróżnorodności. Ujawnili ponadto, że różnorodność owadów zapylających w Europie nie zmniejsza się już od jakiegoś czasu. Opracowane metody posłużyły również do mapowania wektorów malarii w południowej Afryce. Te przełomowe wnioski pomogą w zwróceniu uwagi środowisk zajmujących się ochroną przyrody na inne aspekty bioróżnorodności, takie jak filogenetyka czy różnorodność funkcjonalna. Metody i teorie powstałe w ramach projektu przysłużą się ochronie bioróżnorodności na świecie poprzez poprawę wiedzy na temat rozmieszczenia gatunków i umożliwienie lepszego oszacowania rzeczywistych wskaźników wymierania gatunków w obszarach utraty siedlisk. Nowe narzędzia mogą ponadto znaleźć zastosowanie w epidemiologii, biologii ochrony środowiska, klimatologii, przetwarzaniu obrazu i zdalnym wykrywaniu.

Słowa kluczowe

Bioróżnorodność, utrata siedlisk, ochrona, WORLDDIVERSITY, rozmieszczenie gatunków

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania