Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Poznaj finansowane przez UE projekty urzeczywistniające neutralną klimatycznie przyszłość Europy

Najnowsze wydanie broszury informacyjnej CORDIS Synergy Info Pack poświęcone zapewnianiu wzrostu gospodarczego oraz urzeczywistnianiu zielonej transformacji koncentruje się na projektach i inicjatywach realizowanych przez wiele państw i przedstawicieli różnych sektorów w ramach zróżnicowanych programów finansowania, którym przyświeca jeden wspólny cel - wprowadzenie w życie założeń Europejskiego Zielonego Ładu i wynikających z niego zobowiązań do zapewnienia neutralności klimatycznej w sposób, który przyniesie korzyści wszystkim.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

Europejski Zielony Ład to dokument, w którym Unia Europejska zobowiązała się do stania na czele działań na rzecz klimatu i kształtowania zielonej transformacji, która przyniesie korzyści mieszkańcom Europy i przemysłowi. Jego założenia wyznaczają cele, które obejmują ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 % do 2030 roku, a także ambitne założenie przekształcenia Europy w pierwszy na świecie kontynent neutralny klimatycznie. Choć to Europejski Zielony Ład określa ogólny plan transformacji naszej gospodarki i społeczeństw, za wprowadzanie jej założeń w życie odpowiadają projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. Spośród ich grona nasz zespół wybrał 35 wyjątkowych inicjatyw, które zostały zaprezentowane w najnowszym wydaniu broszury informacyjnej CORDIS Synergy Info Pack.

Budowa zrównoważonego transportu

Jednym z obszarów działania jest transport. Europejskie systemy transportowe to fundament, na którym opierają się europejskie przedsiębiorstwa oraz globalne łańcuchy dostaw. Sektor ten odpowiada za wytwarzanie 5 % PKB Unii Europejskiej i zatrudnia przeszło 10 milionów pracowników. Wszystkie te korzyści mają jednak swój koszt - sektor transportu odpowiada za blisko jedną czwartą ogółu emisji gazów cieplarnianych w UE. Nad rozwiązaniem tego problemu pracują zespoły wielu projektów finansowanych ze środków Wspólnoty. Każdy z nich skupia się na różnych celach, począwszy od kompleksowej sieci ultraszybkich stacji ładowania pojazdów pokrywającą cały Stary Kontynent, aż po innowacyjne systemy napędu wiatrowego opracowane z myślą o statkach komercyjnych, które mogą zmniejszyć zarówno zużycie paliwa, jak i emisję CO2 nawet o 45 %.

Rozwiązania z natury

Środowisko Europy jest źródłem bogactw naturalnych i ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój gospodarczy. Jednocześnie stanowi kluczowy obszar działań ukierunkowanych na łagodzenie skutków zmiany klimatu i przystosowania społeczeństw na ich nadejście. Unia Europejska dąży w tym obszarze do popularyzacji rozwiązań opartych na przyrodzie, by Europa mogła stać się liderem w dziedzinie budowy bardziej zrównoważonych społeczeństw. Dzięki finansowanym ze środków UE badaniom naukowym rolnicy w Niderlandach mogą korzystać z nowatorskich biostymulatorów pochodzenia roślinnego, z kolei prace prowadzone na niemieckich torfowiskach przyczyniają się do zwiększania ich możliwości w zakresie pochłaniania dwutlenku węgla.

Zielona transformacja energetyczna

Jednym z filarów Europejskiego Zielonego Ładu jest transformacja energetyczna, do której realizacji przyczyniają się między innymi projekty opisane w rozdziale 3. Wśród nich warto tylko wspomnieć o elektrowni słonecznej o mocy 20 megawatów w Finlandii, której uruchomienie przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o blisko 1 540 ton rocznie. Zespół realizowanego na Islandii projektu CarbFix 2 zaprezentował możliwość trwałego magazynowania dwutlenku węgla pod ziemią w postaci skał węglanowych.

Zmniejszanie emisji z przemysłu ciężkiego

Badania naukowe finansowane ze środków Unii Europejskiej są także podstawą zielonej rewolucji przemysłowej. Rozdział 4 został poświęcony opisom przedsięwzięć dotyczących dekarbonizacji sektorów stanowiących szczególne wyzwanie, w tym wytwarzania stali oraz energii elektrycznej. Czytelnicy znajdą tam także opis projektu wspierającego budowę wielkiego pieca hutniczego zasilanego zielonym wodorem. Broszura przedstawia także sposoby, w jakie Unia Europejska wspiera lokalne działania na rzecz klimatu i pomaga urzeczywistnić ekologiczną przyszłość w sposób zarówno sprawiedliwy, jak i sprzyjający włączeniu społecznemu.

Finansowanie ekologicznej przyszłości

Choć każdy z zespołów realizujących projekty zaprezentowane na łamach broszury Synergy Info Pack skupia się na własnych celach, każdy z nich dokłada cegiełkę do budowy przyszłości neutralnej klimatycznie Europy wynikającej z założeń Zielonego Ładu, zapewniając korzyści wszystkim jej mieszkańcom. Wszystkimi przedstawionymi projektami zarządza CINEA, Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska. Założona przez Komisję Europejską agencja przyczynia się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu poprzez realizację części unijnych programów finansowania w zakresie transportu, energii, działań w dziedzinie klimatu, środowiska oraz rybołówstwa morskiego i akwakultury. Publikowane przez CORDIS broszury Synergy Info Pack opisują synergistyczne efekty realizacji unijnych projektów finansowanych z różnych unijnych programów ramowych, takich jak Horyzont Europa, LIFE, CEF Transport, EMFAF i Innovation Fund. Jeśli chcesz zapoznać się z broszurą Synergy Info Pack, zapraszamy na stronę: Broszura Synergy Info Pack poświęcona zapewnianiu wzrostu gospodarczego oraz urzeczywistnianiu zielonej transformacji

Słowa kluczowe

Synergia, rozwój, zielona transformacja, neutralność klimatyczna, energia, odnawialne źródła energii, CINEA, transport, żegluga, Europejski Zielony Ład, zielony wodór, emisja gazów cieplarnianych, ślad węglowy, CO2, energia odnawialna, działania na rzecz klimatu, napęd wiatrowy