Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Better Understanding of Bugs for Improved Environment

Article Category

Article available in the following languages:

Ochrona upraw przed atakiem owadów

Pasożytniczy gatunek osy atakujący jaja groźnego szkodnika upraw może okazać się nieoczekiwanym sojusznikiem rolników na całym świecie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Pluskwiak Nezara viridula atakuje wiele ważnych dla rolnictwa roślin spożywczych i występuje powszechnie w Afryce tropikalnej i subtropikalnej, obu Amerykach, Azji, Australazji i Europie. Choć można go zwalczać środkami chemicznymi, bardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest kontrola biologiczna. Za cel finansowanej przez UE inicjatywy BUGSIE (Better understanding of bugs for improved environment) przyjęto ustalenie, czy możliwe byłoby użycie do kontroli biologicznej (biokontroli) maleńkich os pasożytniczych z gatunku Trissolcus basalis, które atakują jaja pluskwiaków. Kontrolowanie populacji pluskwiaków z wykorzystaniem os jest szczególnie korzystne, ponieważ szkodniki giną przed rozpoczęciem żerowania. Dotychczasowe próby kontrolowania ochrony upraw z wykorzystaniem tego parazytoida wykazywały jednak niewielką skuteczność i nierówne wyniki. Naukowcy z UE i Nowej Zelandii zajęli się lepszym poznaniem biologii, chemii i zachowań parazytoida, aby zwiększyć skuteczność tej strategii biokontroli. Głównym celem było zachęcenie os do żerowania na uprawach potrzebujących ochrony przed pluskwiakami. Stwierdzono, że zapach kwiatów gryki przyciąga T. basalis, co można wykorzystać do wabienia os do upraw. Tego samego zapachu można używać w pułapkach do monitorowania skuteczności biokontroli w warunkach polowych. Choć T. basalis wykazuje największą skuteczność lokalizowania jaj pluskwiaków, naukowcy postanowili sprawdzić, czy dodanie innego gatunku nie poprawiłoby efektywności. Stwierdzono, że stosowanie T. basalis w połączeniu z innym parazytoidem jaj, Ooencyrtus telenomicida, pozwala wydłużyć okres ochrony upraw. Przeprowadzone prace wnoszą istotny wkład w badania nad agroekologią jako najlepszą metodą zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Wpisują się one w ramową inicjatywę Parlamentu Europejskiego na rzecz wspólnego działania, która zachęca do korzystania ze zrównoważonych ekologicznie metod stanowiących alternatywę dla chemii rolniczej.

Słowa kluczowe

BUGSIE, rośliny uprawne, odpowiedź chemosensoryczna, rośliny towarzyszące, usługi ekosystemowe, Nezara viridula, parazytoidy jaj, Trissolcus basalis, Ooencyrtus telenomicida

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania