Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Sustainable Plan for Integrated Development through the European Rail network – Projecting Logistics & mobility for Urban Spatial design evolution

Article Category

Article available in the following languages:

Wizja zrównoważonego transportu pasażerskiego i towarowego w perspektywie roku 2050

Komisja Europejska działa na rzecz znacznego zwiększenia popularności transportu kolejowego, stawiając sobie za cel przeniesienie 50% przewozów drogowych na tory do roku 2050. Aby zrealizować to ambitne założenie, w ramach jednej z inicjatyw unijnych sformułowano wizję zrównoważonej mobilności.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Współużytkowanie pojazdów na razie nie przyjęło się, a ciężarówki nadal pozostają najczęściej wybieranym środkiem transportu towarów. Efektem jest ciągły wzrost emisji. Zainteresowane podmioty europejskie z sektora prywatnego i publicznego poszukują zatem zrównoważonych sposobów na zaspokojenie przyszłych wymagań w zakresie transportu. W ramach finansowanego ze środków UE projektu SPIDER PLUS (Sustainable plan for integrated development through the European rail network – Projecting logistics and mobility for urban spatial design evolution) opracowano wizję transportu pasażerów i towarów w perspektywie roku 2050. Fundament sformułowanej wizji stanowi wydajna, atrakcyjna i przyjazna środowisku kolej obsługująca zarówno ruch pasażerski, jak i towarowy. Zapewnienie nieprzerwanych ciągów transportowych połączonych z kolejami zelektryfikowanymi wymaga innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych. Koncepcję tę rozwinięto do postaci planu rozwoju obejmującego wytyczne wdrażania nowatorskich infrastruktur połączonych, technologii, procedur i warunków ramowych. Z kluczowych zagadnień należy wskazać zwiększanie i optymalizowanie wykorzystania infrastruktury kolejowej, lepsze zarządzanie dostępnymi zasobami, nowatorskie plany operacyjne i usuwanie barier. W ramach realizacji scenariusza na rok 2050 dokument wizji wprowadza też etap pośredni identyfikujący kierunki priorytetowe i niezbędne działania do roku 2030. Partnerzy projektu opracowali interaktywny przewodnik zawierający rekomendacje polityczne. Dostarcza on narzędzia do wspomagania decyzji, które ułatwią różnorodnym podmiotom realizowanie założeń planu rozwoju. Przewodnik obejmuje 17 głównych elementów odpowiadających kluczowym kwestiom na przyszłość. Uwzględniając wyzwania i potrzeby zmieniającego się społeczeństwa europejskiego, partnerzy projektu SPIDER PLUS sformułowali wizję zrównoważonego transportu pasażerów i towarów w najbliższych dekadach. Dążenie do wprowadzenia płynnych ciągów transportowych przez wszystkie kluczowe strony nie wydaje się już nierealne ani przesadnie ambitne.

Słowa kluczowe

Transport towarów, transport kolejowy, sieć kolejowa, transport zrównoważony, kolej zelektryfikowana

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania