Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Process for sustainable phosphorus recovery from agricultural residues by enzymatic process to enable a service business for the benefit of European farm community

Article Category

Article available in the following languages:

Odzyskiwanie fosforu z odpadów rolniczych

Nowa technologia odzyskiwania fosforu z odpadów rolniczych stanowi przyjazną środowisku metodę produkcji odnawialnego nawozu, zmniejszającą zależność Europy od importowanych, nieodnawialnych zasobów fosforu pozyskiwanego ze skał.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Rosnący popyt na żywność, biopaliwa i biomateriały oznacza coraz intensywniejszą eksploatację zasobów fosforu, który stanowi jeden z głównych składników nawozów. Ponieważ UE polega całkowicie na imporcie fosforytów (surowca, z którego wytwarza się nawozy fosforanowe), potrzebne są dodatkowe, odnawialne źródła fosforu. Podczas finansowanej przez UE inicjatywy PHOSFARM (Process for sustainable phosphorus recovery from agricultural residues by enzymatic process to enable a service business for the benefit of European farm community) opracowano proces wydajnego odzyskiwania fosforu z odpadów rolniczych i żywnościowych na skalę przemysłową. Istnieją technologie ekstrakcji rozpuszczonego nieorganicznego fosforanu z ciekłych frakcji odpadów rolniczych, lecz nie umożliwiają one odzyskania fosforu z frakcji stałych związków organicznych. Opracowana w projekcie PHOSFARM przełomowa technologia odnawialna umożliwia odzyskiwanie zarówno organicznego, jak i nieorganicznego fosforu z nawozu zwierzęcego, resztek żywności i odpadów organicznych biogazowni. Badacze wykorzystali enzymy, które rozkładają cząsteczki organiczne, uwalniając związany fosfor. W efekcie odzyskiwali ponad 90% fosforu zawartego w próbkach. Następnie wytrącali nawóz fosforanowy z frakcji ciekłej odpadów oraz wytwarzali organiczny nawóz z frakcji stałej. Mieszając nieorganiczny fosforan z organicznym nawozem, uczeni mogli dostosowywać nawóz do potrzeb rośliny uprawnej. Opracowano też w projekcie PHOSFARM metodę immobilizacji enzymów w kulkach, zwiększając ich użyteczność. Kolejną innowacją stworzoną w projekcie było mobilne urządzenie, które może pracować niezależnie lub zostać łatwo podłączone do istniejących instalacji w gospodarstwach rolnych lub oczyszczalniach ścieków. Jednocześnie ocena cyklu żywotności wykazała, że technologia PHOSFARM jest równie wydajna jak konwencjonalne procesy, lecz mniej szkodliwa dla środowiska. Prace w ramach projektu PHOSFARM nie tylko umożliwią przetwarzanie resztek rolniczych na cenne, odnawialne zasoby, ale także ograniczą zależność Europy od importu fosforytów.

Słowa kluczowe

Fosfor, odpady gospodarstwa rolnego, odpady rolnicze, nawóz, fosforany nieorganiczne, odpady żywnościowe, PHOSFARM

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania