Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27
Fostering sustainability and uptake of research results through Networking activities in Black Sea & Mediterranean areas

Article Category

Article available in the following languages:

Budowanie zdolności i tworzenie sieci w celu rozwoju narzędzi obserwacji Ziemi

W ramach unijnej inicjatywy powstała zrównoważona sieć angażująca instytucje naukowe i nienaukowe, zainteresowane strony i podmioty sektora prywatnego działające na rzecz regionów Morza Czarnego i Śródziemnego. Sieć ta ma przyczynić się do lepszej integracji informacji środowiskowych.

W miarę jak zagrożenia środowiskowe stopniowo zyskują charakter globalny, rośnie potrzeba skutecznej integracji informacji. Jednak wiele działań skutkujących produkcją danych w skali od globalnej po lokalną oraz stosowanie różnych podejść często sprawiają, że informacje te nie zawsze są kompatybilne. Z tym wyzwaniem zmierzył się zespół finansowanego ze środków UE projektu IASON(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (Fostering sustainability and uptake of research results through networking activities in Black Sea and Mediterranean areas), który skupiał się na obserwacji Ziemi. Projekt opierał się na osiągnięciach poprzednich projektów z zakresu obserwacji Ziemi, a jego celem było zastosowanie wyników obserwacji Ziemi do rozwiązania problemów związanych z trzema ważnymi wyzwaniami: zmianą klimatu, efektywną gospodarką zasobami oraz zarządzaniem surowcami. Prace rozpoczęto od zmapowania zakończonych i trwających wysiłków badawczych w obu regionach oraz od przeglądu i analizy aktualnego stanu działań w zakresie monitorowania obszarów przybrzeżnych, gospodarowania zasobami wodnymi oraz gruntami, a także poszukiwania i wydobycia złóż. Na tej podstawie partnerzy projektu utworzyli bazę danych wszystkich odpowiednich zainteresowanych stron i użytkowników. Następnie uruchomiono kolejną bazę danych w celu zbierania informacji i danych kontaktowych instytutów i organizacji finansujących skupiających się na obserwacji Ziemi w tych regionach. W celu przyspieszenia budowania zdolności i transferu wiedzy oraz technologii zespół projektu IASON opracował zestaw narzędzi oraz pakiet informacyjny z zakresu zastosowań obserwacji Ziemi dla trzech filarów. Zespół stworzył również wirtualne miejsce spotkań w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy zainteresowanymi stronami, instytutami badawczymi oraz użytkownikami końcowymi, co ma zacieśnić współpracę i zwiększyć synergie w regionach. W ramach inicjatywy zaprojektowano także dodatkowy zestaw narzędzi w celu ułatwienia oceny luk, potrzeb społecznych i gospodarczych oraz priorytetów w obrębie trzech filarów i dwóch regionów. Wszystkie najważniejsze wyniki oraz wiedzę zgromadzoną przez zespół projektowy opublikowano na stronie internetowej projektu, która jest dostępna w 14 językach. Dzięki zrównoważonej sieci i masie krytycznej danych z zakresu obserwacji Ziemi zespół projektu IASON stworzył niezbędne warunki do rozszerzonego i zrównoważonego wykorzystania narzędzi obserwacji Ziemi na rzecz środowiska.

Słowa kluczowe

Obserwacja Ziemi, Morze Czarne, Morze Śródziemne, zmiana klimatu, efektywna gospodarka zasobami