European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Virtual Integrated Partnering (VIP) for SME service, technology and information providers in the European maritime sector

Article Category

Article available in the following languages:

Narzędzia do współpracy morskiej

Jeden z projektów UE zajął się poprawą stanu europejskiego sektora morskiego poprzez usprawnienie współpracy i praktycznego stosowania wyników badań. Zaproponowane metody to internetowy portal budowania innowacji i partnerstwa oraz internetowe narzędzia projektowe i inżynierskie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) z sektora morskiego mogłyby odnosić wspólne korzyści i skutecznie konkurować na arenie międzynarodowej, pod warunkiem skutecznego współdziałania i dzielenia się wynikami badań. Świadomość takich korzyści jest jednak obecnie niedostateczna, a niezbędny poziom współpracy nie został osiągnięty, ze szkodą dla całej branży. Za cel finansowanego przez UE projektu EUROVIP przyjęto koordynowanie działań europejskich MŚP z sektora morskiego i organizacji pokrewnych oraz promowanie praktycznego stosowania wyników badań. Chodziło przede wszystkim o promowanie współpracy operacyjnej i technicznej. Prace liczącego 21 członków konsorcjum obejmowały okres od czerwca 2011 r. do maja 2014 r. Partnerzy projektu opracowali dwa środki długoterminowego realizowania wyznaczonych celów. Pierwszym był Europejski Portal Współpracy Morskiej (EMCP) — witryna umożliwiająca przedstawicielom branży skuteczne współdziałanie. W ramach portalu EMCP udostępniono bazę danych z wyszukiwarką, w której można znaleźć innowacyjne usługi i technologie, dane kontaktowe dostawców i informacje o okazjach do współpracy, na przykład przetargach. Użytkownicy mogą nawiązywać współpracę partnerską odpowiednio do swoich potrzeb i zasobów. Drugim rozwiązaniem opracowanym w ramach projektu była Platforma Współpracy Technicznej (TCP). Stanowi ona środowisko integracji i koordynacji, wspomagając używanie narzędzi projektowych i inżynierskich w rodzaju oprogramowania CAD i metod obliczeniowej dynamiki płynów. Podstawową funkcją był internetowy system zgłoszeniowy umożliwiający zautomatyzowane prowadzenie obliczeń online. Taki mechanizm jest tańszy i wydajniejszy od rozwiązań konwencjonalnych. W ramach projektu EUROVIP przygotowano sześć analiz przypadku pokazujących zalety rozwiązań EMCP i TCP z punktu widzenia sektora morskiego. Dwa przykłady operacyjne dotyczyły efektywnego używania portalu EMCP do znajdywania przetargów i potencjalnych współpracowników. Inne przykłady ilustrowały użycie platformy TCP dla potrzeb nowatorskich usług obliczeń online i wspólnych prac projektowych. Z działań upowszechniających należy wymienić objazdowy pokaz projektu i cykl imprez zorganizowanych w całej Europie. Wydarzenia te pozwoliły blisko 10-krotnie zwiększyć liczbę zaangażowanych członków, a grono użytkowników portalu EMCP zwiększyło się z 30 do blisko 200. W ramach projektu skutecznie promowano trzy scenariusze sukcesu biznesowego. Badacze przygotowali dokumentację systemów, w tym wytyczne dotyczące najlepszych praktyk, oraz inne informacje dla użytkowników, w tym filmy instruktażowe i prezentacje. Projekt EUROVIP usprawnił współpracę między podmiotami z sektora morskiego, oferując dwa zestawy narzędzi online. Tworzenie takich okazji pomoże w utrzymywaniu konkurencyjności przemysłu europejskiego.

Słowa kluczowe

Morskie, MŚP, współpraca, Europejski Portal Współpracy Morskiej, Platforma Współpracy Technicznej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania