CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

European Clusters for Offshore Wind Servicing

Article Category

Article available in the following languages:

Bardziej konkurencyjne serwisowanie morskich elektrowni wiatrowych

Potencjał Europy w zakresie energetyki wiatrowej wciąż rośnie, podobnie jak koszty konserwacji coraz większej liczby turbin. W tym kontekście, w ramach pewnej unijnej inicjatywy przeanalizowano opłacalność montażu, instalacji, obsługi i konserwacji turbin wiatrowych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Energia icon Energia

Finansowany przez UE projekt ECOWINDS (European clusters for offshore wind servicing) miał na celu poprawę innowacyjności europejskiego sektora serwisowania morskich elektrowni wiatrowych (OWS) poprzez umocnienie współpracy międzyregionalnej oraz zacieśnienie relacji między sektorem badań a branżą morskiej energetyki wiatrowej. Partnerzy projektu skupili się na klastrach morskich elektrowni wiatrowych w południowej Danii, wschodniej Anglii, północno-zachodnich Niemczech i Norwegii. Regiony te stają się głównymi centrami globalnej branży morskiej energetyki wiatrowej. Przygotowano nowe narzędzie do samooceny, które wykorzystano do przeanalizowania czterech uczestniczących klastrów w celu dokładniejszego poznania ich mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń, a także określenia ich zdolności do wspierania innowacyjności sektora OWS. Nadające się do zastosowania w innych klastrach opartych na badaniach narzędzie zastosowano do określenia podobieństw i różnic między klastrami. Regionalne procedury mapowania opracowane w projekcie ECOWINDS umożliwiły klastrom morskim poszerzenie wiedzy i lepsze poznanie własnych struktur oraz mocnych i słabych stron. Lepiej poznano też czynniki zewnętrzne wpływające na branżę morskiej energetyki wiatrowej oraz uzyskano informacje na temat sektora OWS. Regionalne mapowanie wszystkich klastrów badawczo-rozwojowych ECOWINDS było niezbędne do ulepszenia zarządzania strategicznego w każdym z nich. Wyniki analiz przekazano interesariuszom z poszczególnych klastrów oraz wykorzystano jako plany pomagające w realizacji działań związanych z promowaniem szans związanych z innowacjami oraz rozwojem branży OWS. Do najważniejszych osiągnięć projektu należy zwiększenie zaangażowania przemysłu oraz wsparcie interesariuszy w tworzeniu środków pomagających w ograniczeniu kosztów. Warto też wspomnieć o strategii współpracy międzynarodowej, w której określono potencjalne rynki, na których można poszukiwać możliwości współpracy, oraz zaproponowano potencjalne formy takiej współpracy. Inteligentny zestaw narzędzi do specjalizacji umożliwił szczegółowe określenie sposobu tworzenia celów strategicznych ECOWINDS. Dzięki temu klastry mogły wdrożyć te same procedury co w projekcie ECOWINDS i opracować własne strategie. Projekt ECOWINDS utoruje drogę nowym badaniom oraz umożliwi określenie możliwości obniżenia kosztów OWS przy pomocy badań, innowacji i współpracy międzyregionalnej. Powinien też doprowadzić do zwiększenia konkurencyjności sektora OWS w Europie dzięki obniżeniu kosztów i uzyskaniu bardziej atrakcyjnych cen.

Słowa kluczowe

Energia wiatrowa, ECOWINDS, serwisowanie morskich elektrowni wiatrowych, klastry turbin wiatrowych, inteligentny zestaw narzędzi do specjalizacji

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania