European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Convergence between EU and MAGHREB MPC innovation systems in the field of Renewable Energy and Energy Efficiency (RE&EE) – A test-bed for fostering Euro-Mediterranean Innovation Space (EMIS)

Article Category

Article available in the following languages:

Ku europejsko-śródziemnomorskiej przestrzeni innowacyjnej w odnawialnych źródłach energii i efektywności energetycznej

Badania naukowe i innowacje (R&I) mogą pomóc krajom śródziemnomorskim w rozwijaniu i promowaniu zrównoważonej energii. Inicjatywa UE poparła R&I w dziedzinie energii odnawialnej i efektywności energetycznej (RE&EE) w basenie Morza Śródziemnego.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia
Badania podstawowe icon Badania podstawowe

UE rozumie i przyjmuje do wiadomości, że R&I odgrywa zasadniczą rolę w promowaniu trwałego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w regionie. Mając to na uwadze, finansowany ze środków unijnych projekt MAGHRENOV zyskał różnych zainteresowanych uczestników z krajów europejskich i Maghreb w celu utworzenia wspólnego obszaru innowacji europejsko-śródziemnomorskich. Aby wspierać innowacje i budowanie potencjału w dziedzinie RE&EE, partnerzy projektu skupili się na trzech głównych filarach: edukacji, innowacji i tworzeniu przedsiębiorstw, a także badaniach i infrastrukturze. W tym celu stworzyli, wdrożyli i opracowali europejsko-śródziemnomorską przestrzeń innowacyjności (EMIS) - kluczowy rezultat projektu. Chodziło o wprowadzenie zrównoważonego łańcucha wartości energetycznej po obu stronach basenu Morza Śródziemnego i opracowanie wspólnej wizji, aby stymulować przejście EMIS z wspólnej przestrzeni innowacyjnej do w pełni zorganizowanego systemu innowacji. Przy tworzeniu systemu EMIS zespół MAGHRENOV ustalił wspólną wizję kluczowych projektów R2I finansowanych przez UE, które umożliwią sieciowanie, koordynowanie i tworzenie powiązań w regionie europejsko-śródziemnomorskim. Zostało to wzmocnione doświadczeniami inicjatyw R2I, które służyły jako miejsca testowe dla EMIS. Podjęto kluczowe zalecenia, aby wprowadzić prawdziwy EMIS. Obejmują one propozycje dotyczące edukacji, tworzenia przedsiębiorstw i infrastruktury opartej na wnioskach z dialogów i warsztatów organizowanych podczas międzynarodowej konferencji projektu. Naukowcy stworzyli również śródziemnomorską bazę wiedzy na temat RE&EE, wirtualny zbiór myśli z zakresu RE&EE w celu wymiany wiedzy i informacji pomiędzy śródziemnomorskimi krajami partnerskimi. Obecnie obsługuje ponad 200 zasobów, w tym ponad 150 dokumentów do pobrania, blisko 60 linków i artykułów. Aby wspierać innowacje i zrównoważony rozwój, w 2015 i 2016 r. uruchomiono dwa wspólne wezwania do projektów innowacyjnych w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, efektywności energetycznej i biomasy. Po skierowaniu się do euro-marokańskich konsorcjów, trzy projekty zostały wybrane do finansowania. Poprzez wzmocnienie wysiłków na rzecz badań i rozwoju oraz współpracy w zakresie RE&EE, MAGHRENOV stworzył solidną bazę, która ma szanse na rozwój nowych przedsiębiorstw, tworzenie nowych miejsc pracy i przyczynia się do wzrostu gospodarczego basenu Morza Śródziemnego.

Słowa kluczowe

Europejsko-śródziemnomorska Przestrzeń Innowacyjna, energia odnawialna i efektywność energetyczna, MAGHRENOV, Maghreb

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania