European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Engineering Technology-based Innovation in Medicine

Article Category

Article available in the following languages:

Tworzenie leków na bazie modelu

Służba zdrowia jest coraz droższa, podczas gdy zapotrzebowanie na zindywidualizowaną opiekę tylko wzrasta. Finansowani przez UE naukowcy pracują nad przystępnym rozwiązaniem tego problemu poprzez zastosowanie leków na bazie modelu (MBT).

Zdrowie icon Zdrowie

Tworzenie MBT obejmuje łączenie modeli komputerowych fizjologii człowieka, danych klinicznych i automatyzacji, aby dać całościowy obraz profilu klinicznego pacjenta. Modele te powinny pomóc dopasować terapię do potrzeb pacjentów oraz monitorować ich odpowiedzi przy minimalnym użyciu kosztownych zasobów. Kontrola glikemiczna (GC), wentylacja mechaniczna (MV) oraz leczenie chorób sercowo-naczyniowych (CVS) to obszary służby zdrowia o bardzo wysokim obciążeniu społeczno-ekonomicznym. Pod egidą projektu ETIME (Engineering technology-based innovation in medicine) badacze z UE i Nowej Zelandii tworzą MBT do optymalizacji służby zdrowia w tym zakresie. Podczas pierwszych dwóch lat projektu poczyniono wyraźne postępy. Co imponujące, udało się stworzyć klinicznie zwalidowany, precyzyjny protokół GC, który ulepszył opiekę w kilku szpitalach w UE i Nowej Zelandii. Stał się on obecnie standardem opieki na Węgrzech. Komercyjna wersja tego protokołu ma powstać w roku 2015. Na początku uczestnicy projektu ETIME z powodzeniem stworzyli protokół MV na bazie modelu i udowodnili jego skuteczność w badaniach klinicznych na ludziach. Protokół ten będzie dalej testowany w ramach dużego, randomizowanego badania klinicznego w Nowej Zelandii. Kolejnym przełomem jest stworzenie bazującego na modelu systemu monitorowania i diagnozowania CVS, który osiąga dobre wyniki w trwających obecnie badaniach na zwierzętach. Czujniki na bazie modelu nie tylko są dokładniejsze niż najnowocześniejsze z obecnie stosowanych, lecz również umożliwiają nieinwazyjne, bezpośrednie pomiary w czasie rzeczywistym u pacjentów. Badania kliniczne tego modelu u ludzi zostaną przeprowadzone w drugiej połowie 2015 roku. Wyniki projektu przełożyły się na publikację 41 artykułów oraz 81 abstraktów konferencyjnych, z których 2 zdobyły pierwsze nagrody. Projekt ETIME okazał się być owocną współpracą badawczą, która umożliwiła przyjęcie nowych metod klinicznych i badawczych przez uczestniczące instytucje. Przedłożono 13 wniosków o granty, co dowodzi trwałości tego międzynarodowego, interdyscyplinarnego konsorcjum. To również dobry prognostyk dla pacjentów, jako że istnieją duże szanse wykorzystania wyników badań na zastosowania kliniczne.

Słowa kluczowe

Leki na bazie modelu, służba zdrowia, kontrola glikemiczna, wentylacja mechaniczna, leczenie chorób sercowo-naczyniowych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania