European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Impacts of Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation and Enhancing Carbon Stocks

Article Category

Article available in the following languages:

Lepsze szacunkowe wyliczenia zapasów związków węgla związanych w lasach

Negocjacje w kontekście konwencji ONZ nt. zmiany klimatu (UNFCCC) obejmują kwestie dotyczące mechanizmów umożliwiających ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Wymaga to zmniejszenia wylesienia i degradacji lasów oraz zwiększenia ilości węgla związanego w ekosystemach leśnych (REDD+) w krajach rozwijających się.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Celem projektu I-REDD+ (Impacts of reducing emissions from deforestation and forest degradation and enhancing carbon stocks) było pełniejsze poznanie mechanizmów REDD+, zarówno z perspektywy technicznej (czy rozumiemy zasoby węgla we wszystkich krajobrazach?), jak perspektywy implementacyjnej (czy REDD+ jest wykonalne ze społeczno-ekonomicznego punktu widzenia?). Projekt I-REDD+ koncentrował się na degradacji lasów i mozaikowych krajobrazach, posiadających elementy leśne, jak i rolnicze, w wyżynnych regionach południowo-wschodniej Azji. To w tym regionie działania REDD+ będą realizowane w warunkach złożonych systemów użytkowania gruntów, stosunków własności ziemi oraz, być może, konfliktów interesów. Jest to także region, w którym zachodzą gwałtowne zmiany użytkowania lasów i gruntów. Zastosowanie REDD+ może pozwolić na znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Wybrane miejsca badań w Junanie (Chiny), północnym Laosie, północnym Wietnamie i Kalimantanie (Indonezja) reprezentują szereg różnych warunków ekologicznych, poziomów rozwoju gospodarczego oraz struktur rządzenia. Charakteryzują się one, lub charakteryzowały się do niedawna, dominacją uprawy przemiennej. We wszystkich tych miejscach obserwujemy zmiany użytkowania gruntów, ale na różne sposoby i w różnym tempie. Ustalono przede wszystkim, że ilość znajdującej się pod ziemią biomasy była przeszacowana w krajobrazach o uprawie przemiennej, szczególnie w lasach porastających nieużytki. Opracowano zatem nowe metody (równania allometryczne) umożliwiające obliczanie zasobów węgla w kontekście zmian użytkowania gruntów na tych terenach. Wykazano też, że społeczności lokalne mogą precyzyjnie i tanio monitorować zmiany zasobów węgla w tych dynamicznych krajobrazach, uzyskując rezultaty podobne co zawodowi leśnicy. Pokazuje to, jaką wartość mogą mieć społeczności w krajowej analizie zasobów węgla, a także przyczynia się do nadania odpowiednich praw lokalnym społecznościom. Ponadto uczeni opracowali nowe metody teledetekcji umożliwiające szacowanie zasobów węgla w krajobrazach o uprawie przemiennej i zdegradowanych lasach. Rezultaty projektu będą miały wpływ na polityki określające, w jaki sposób REDD+ przyczynia się do poprawy mozaikowatych krajobrazów w strefie tropikalnej. Krajobrazy te mogą być o wiele bardziej przydatne w łagodzeniu zmiany klimatu, niż dotąd sądzono. Ponadto techniki teledetekcji opracowane pod kątem monitorowania tych krajów pozwolą na uwzględnienie nowych pomiarów zasobów węgla oraz wykorzystanie pomiarów wykonywanych przez lokalne społeczności w celu uzyskania szerszych szacunków ilości węgla. Dokładniejsza ocena zasobów węgla, bardziej szczegółowe teledetekcyjne monitorowanie lasów oraz pełniejsza wiedza na temat możliwości zaangażowania lokalnej ludności w REDD+ będą bardzo ważne dla rozwoju krajowych systemów monitorowania lasów i węgla.

Słowa kluczowe

Las, zasoby związków węgla, gaz cieplarniany, wylesienie, degradacja lasów, użytkowanie gruntów, monitorowanie przez społeczność

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania