CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Diagnostically Robust Ultrasound Video Transmission over Emerging Wireless Networks

Article Category

Article available in the following languages:

Urządzenia do komunikacji zdalnej w walce przeciw chorobom krążenia

Jako że choroby układu krążenia odpowiadają za blisko połowę zgonów w Europie, przyjęcie praktyk zdalnej opieki wspomaganych urządzeniami do komunikacji zdalnej postrzegane jest jako priorytet strategiczny. W ramach europejskiej inicjatywy wprowadzono metody optymalizacji bezprzewodowych systemów komunikacji wideo do celów medycznych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Dzięki rozwijającej się dziedzinie zdalnej opieki zdrowotnej można wystawić na czas wiarygodną diagnozę kliniczną w przypadku komplikacji będących następstwem choroby układu krążenia. Aby jednak zdalne monitorowanie i diagnozowanie były skuteczne i sprawne, bezprzewodowe systemy komunikacji wideo do celów medycznych wymagają nowych metod i podejść do przetwarzania filmów wideo, transmisji bezprzewodowej i oceny jakości nagrań. Dzięki finansowaniu ze środków UE projekt DRIVEN (Diagnostically robust ultrasound video transmission over emerging wireless networks) przystąpił do opracowywania solidnego i elastycznego systemu ultradźwiękowej transmisji wideo do zdalnego diagnozowania, monitorowania i interwencji na rzecz pacjentów cierpiących na choroby krążenia. Partnerzy projektu przeprowadzili walidację systemu na podstawie zdalnej diagnozy przypadków zawału i tętniaka aorty, w których często potrzebna jest szybka interwencja chirurgiczna. Przyjrzeli się także komunikacji wideo pod kątem wspierania decydentów w czasie katastrof oraz transmisji nagrań ciężkich urazów w przypadkach wymagających natychmiastowego reagowania. Wyniki dowodzą, że określone decyzje diagnostyczne mogą być bezpiecznie podejmowane dzięki komunikacji wideo do celów medycznych. Opracowano nowy algorytm kodowania wideo, który zwiększy odporność diagnostyczną i wydajność szerokości pasma w czasie transmisji za pośrednictwem sieci bezprzewodowych. Zespół wykazał, w jaki sposób wykorzystanie algorytmów filtrowania hałasu przed kodowaniem wideo może znacząco zredukować szerokość pasma. DRIVEN to pierwsza finansowana przez UE inicjatywa poświęcona badaniu sprawności nowego standardu kompresji wideo w komunikacji wideo do celów medycznych. Z doświadczeń wynika, że sieci bezprzewodowe powyżej standardu 3,5G mogą pomóc w osiągnięciu ultradźwiękowej komunikacji wideo o małym opóźnieniu i wysokiej rozdzielczości (i wysokiej częstotliwości odświeżania). Ponadto dokonano walidacji metod oceny jakości nagrań wideo do celów medycznych. Wyniki projektu doprowadziły do stworzenia platformy telemedycyny typu open source do transmisji wideo do celów medycznych w czasie rzeczywistym. System DRIVEN pozwoli pacjentom cierpiącym na choroby układu krążenia zamieszkującym odległe obszary uzyskać taką samą opiekę w krytycznej sytuacji, jaką uzyskaliby w szpitalu. Projekt przeciera także szlak dla systemów komunikacji wideo w tradycyjnej praktyce klinicznej.

Słowa kluczowe

Choroba układu krążenia, komunikacja wideo do celów medycznych, system komunikacji, zdalna opieka zdrowotna, transmisja wideo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania