Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Role of the PfAlbas, a novel DNA and RNA binding protein family, in Plasmodium falciparum chromatin biology and RNA regulation

Article Category

Article available in the following languages:

Białka PfAlba — czynnik sprzyjający wirulencji Plasmodium falciparum

Malaria jest śmiertelną chorobą wywoływaną przez wirus zarodźca sierpowatego (Plasmodium falciparum). Naukowcy finansowani ze środków UE zbadali wpływ białek PfAlba wiążących DNA/RNA na przewlekłość zakażenia.

Zdrowie icon Zdrowie

Cykl życiowy P. falciparum jest złożony. Składa się z wektora, którym jest komar, oraz gospodarza ludzkiego, w organizmie którego odbywa się bezpłciowa faza cyklu rozwojowego. Rosnąca oporność P. falciparum na dostępne leki przeciwmalaryczne pokazuje, że istnieje duża potrzeba bardziej dokładnego zbadania jego cyklu życiowego. W toku badania PFALBA (Role of the PfAlbas, a novel DNA and RNA binding protein family, in Plasmodium falciparum chromatin biology and RNA regulation) badano proces regulacji genów u tego pasożyta. Naukowcy skoncentrowali się w szczególności na białkach z rodziny PfAlba, jako że we wcześniejszych badaniach nad archeonami i innymi pasożytami odkryto, że odgrywają one istotną rolę w regulacji zmienności antygenowej. Zmienność antygenowa to strategia, dzięki której wielu patogenom wewnątrzkomórkowym udaje się uniknąć wykrycia przez układ immunologiczny gospodarza. Na początku naukowcy wykazali, że białko PfAlba1 reguluje translację pewnych nieprawidłowych mRNA w fazie rozmnażania bezpłciowego P. falciparum. Wyniki wskazywały również, że PfAlba 2/3 reguluje cykl komórkowy pasożyta na poziomie RNA bez wywierania wpływu na jego morfologię. Naukowcy ustalili, że białka z rodziny PfAlba odgrywają kluczową rolę w regulacji biologii RNA w trakcie bezpłciowego, wewnątrzerytrocytarnego cyklu rozwojowego P. falciparum. Chociaż projekt dobiegł już końca, naukowcy kontynuują prace nad identyfikacją sekwencji aptamerów wiążących się specyficznie z białkami PfAlba, chcąc tym samym doprowadzić do wynalezienia nowych leków na malarię. Ustalenia projektu nie tylko pomogą w dalszym rozwoju biologii molekularnej i komórkowej, ale będą miały istotny wpływ na tworzenie leków i szczepionek oraz na zwalczanie malarii.

Słowa kluczowe

białka PfAlba, Plasmodium falciparum, malaria, cykl życiowy, regulacja genowa, zmienność antygenowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania