European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Development of a non chromated, Reach’s compliant anodic electropaint, with very low volatile organic compounds, for high protection against electrochemical corrosion of pickled aluminium alloys used

Article Category

Article available in the following languages:

E-powłoka elementów płatowca

Powlekanie elektrolityczne lub e-powlekanie to powszechnie stosowana i sprawdzona technologia w przemyśle motoryzacyjnym i przemyśle artykułów gospodarstwa domowego. Finansowany ze środków UE zespół naukowców opracował pierwszą e-powłokę o specjalnej formule spełniającej rygorystyczne wymagania przemysłu lotniczego.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Ta nowa e-powłoka zawiera prawie zerowe ilości lotnych związków organicznych lub innych niebezpiecznych zanieczyszczeń i nie zawiera żadnych metali ciężkich. Powstała ona w ramach finansowanego ze środków UE projektu CR FREE EPAINT (Development of a non chromated, Reach's compliant anodic electropaint, with very low volatile organic compounds, for high protection against electrochemical corrosion of pickled aluminium alloys used). Od wprowadzenia e-powłoki w 1963 r. partnerzy projektu utrzymywali wiodącą pozycję w dziedzinie wykorzystania tej technologii. E-powlekanie jest procesem polegającym zasadniczo na zastosowaniu kąpieli. Podłoża przewodzące są zanurzane w kąpieli elektrycznie naładowanej farby. Cząsteczki farby są elektrycznie przyciągane do podłoża, co prowadzi do odkładania się ściśle upakowanej, izolowanej warstwy. Na koniec podłoże jest spiekane. W ramach projektu CR FREE EPAINT zespół badawczo-rozwojowy opracował anodową e-powłokę do stosowania na różnych powszechnie wykorzystywanych w lotnictwie podłożach, w tym na stopie aluminium 2024. W rezultacie powstał wysokiej jakości produkt, który gwarantuje maksymalną przyczepność farby, zapewniając jednocześnie doskonałą ochronę przed korozją. Opracowano system do e-powlekania w skali pilotażowej w celu wykazania, że nowa e-powłoka jest w pełni kompatybilna ze standardowymi środkami do obróbki wstępnej i powłokami nawierzchniowymi stosowanymi w przemyśle lotniczym. Budowa tej miniaturowej powlekarki umożliwiła naukowcom zbadanie praktycznych aspektów procesu e-powlekania w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych. Co ważne, zespół ocenił i zoptymalizował kluczowe parametry procesu. Przemysł lotniczy odniósł zatem niewielki sukces w poszukiwaniu alternatywnych technologii, które mogą zastąpić farby i środki do obróbki wstępnej zawierające chrom. Głównym wyzwaniem jest osiągnięcie trwałości użytkowej dłuższej niż 30 lat w badaniach laboratoryjnych. Prace prowadzone w ramach projektu CR FREE EPAINT zapewniają konkretne dowody potwierdzające, że anodowa e-powłoka to technologia, której poszukiwali producenci płatowców.

Słowa kluczowe

Płatowiec, powlekanie elektrolityczne, lotnictwo, lotne związki organiczne, CR FREE EPAINT

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania