European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Welfare, Wealth and Work for Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Powstaje nowy model dla Europy

Aby Europa mogła się rozwijać, konieczne jest rozwiązywanie jej problemów społecznych w oparciu o innowacyjne rozwiązania. W ramach pewnego unijnego projektu zaproponowano kilka niezwykłych sposobów na realizację tego celu.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

W Europie jakość i poziom życia wydają się być wyższe niż w wielu innych częściach świata. Kontynent zmaga się jednak z poważnymi globalnymi wyzwaniami, takimi jak kryzys gospodarczy, globalne ocieplenie, szybkie starzenie się ludności czy problem z uchodźcami. W ramach projektu WWWFOREUROPE (Welfare, Wealth and Work for Europe), finansowanego ze środków UE, pracowano nad nowym scenariuszem, wykraczającym poza adaptacje polityk, aby przeanalizować pozytywne przemiany społeczno-ekologiczne i ekonomiczne. Poddając w wątpliwość stosowanie PKB do pomiaru postępu ekonomicznego i społecznego, uczestnicy projektu zaproponowali zamiast tego "dobrostan w zrównoważonym środowisku". Trzy główne cele tego wskaźnika — które miałyby być realizowane jednocześnie — dotyczyły po pierwsze podnoszenia dochodów, po drugie umacniania włączenia społecznego poprzez zatrudnienie, równość płci i bardziej sprawiedliwą dystrybucję dóbr, a po trzecie umacniania zrównoważenia środowiskowego. W projekcie WWWFOREUROPE priorytet nadano siedmiu czynnikom stymulującym przemiany w siedmiu dziedzinach polityki, aby zrealizować te założenia. Czynniki te dotyczyły pobudzania innowacji, ograniczania rozwarstwienia dochodów, reformy polityk socjalnych, stymulowania zatrudnienia na różne sposoby, poprawy używania energii poprzez rezygnację z paliw kopalnych oraz modernizacji sektora publicznego. Badacze uwzględnili też reformy sektora finansowego, aby dopasować go do potrzeb społeczeństwa dzięki zachęcaniu do inwestycji społecznych i środowiskowych. Aby propagować tę nową wizję Europy, zespół przygotował solidną strategię informacyjną, mającą przynieść korzyści badaniom ekonomicznym, prawodawstwu ekonomicznemu, społeczeństwu obywatelskiemu i dyskursowi publicznemu. Była ona skierowana do środowiska naukowego, dziennikarzy, prawodawców, społeczeństwa obywatelskiego i innych interesariuszy i wykorzystywała spotkania, różne media oraz organizację konferencji poświęconej różnorodnym zagadnieniom. Powstało także szereg raportów, takich jak "Spożytkowanie korzyści związanych z migracją w starzejącej się Europie", a także artykułów, które ukazały się dużych europejskich gazetach. Na półmetku projektu powstało w sumie 20 wykładów, 30 raportów, 119 dokumentów roboczych i 570 działań informacyjnych, które przyczyniły się do rozpowszechniania nowej wizji i jej głównych założeń. Warto wymienić też zalecenia polityczne, konsultacje z prawodawcami, publikacje w czasopismach naukowych oraz rozpowszechnianie informacji w środowisku naukowym. Wyniki projektu zwróciły na siebie uwagę licznych interesariuszy, którzy poszukują nowego modelu rozwoju Europy. Pobudzenie debaty, dzięki takim działaniom informacyjnym, na kluczowe tematy poruszone w projekcie i cele zasiało ziarno przemian w tej dziedzinie. Linki do raportu podsumowującego projekt: część I i część II.

Słowa kluczowe

Dobrobyt, bogactwo, praca, WWWFOREUROPE, zrównoważenie środowiskowe, włączenie społeczne, przemiany społeczno-ekologiczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania