Rząd francuski utworzy centrum badawcze chorób tropikalnych
Francuski premier Dominique de Villepin oznajmił, że do końca bieżącego roku zostanie utworzone nowe centrum badawcze i nadzorujące, które będzie zajmować się nowymi chorobami występującymi w rejonie Oceanu Indyjskiego. Premier zapowiedział to 18 maja podczas wizyty na wyspie Réunion, na której od wybuchu epidemii w lutym 2005 r. nadal rozprzestrzenia się wyniszczająca choroba Chikungunya, przenoszona przez komary. - Centrum badawcze będzie stanowić platformę doskonałości i będzie dostępne dla grup badawczych z całego świata, zajmujących się chorobami tropikalnymi i ich nosicielami - powiedział premier Villepin dodając, że francuskie ministerstwo edukacji i badań przeznaczyło na jego utworzenie wstępny budżet w wysokości 2,2 miliarda euro. Dotychczas na Réunion zarażeniu chorobą Chikungunya uległo 256 000 ludzi, a chociaż choroba ta nie jest śmiertelna, to spowodowała łącznie 215 zgonów. Podczas gdy w pierwszym tygodniu maja liczba przypadków zmniejszyła się o połowę, zasięg występowania zakażeń utrzymuje się na wysokim poziomie - twierdzą obserwatorzy. Premier Villepin pochwalił stałe wysiłki zmierzające do powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby Chikungunya, na którą brak jest szczepionki; polegają one na opryskiwaniu wyspy w celu ochrony przed komarami przenoszącymi tę chorobę. - Nasze działania zmierzające do rozwiązania problemu nosiciela choroby są uwieńczone powodzeniem - powiedział. - Obecnie naszym celem jest udzielenie pomocy 200 000 gospodarstwom domowym do końca miesiąca. Premier wykazywał również optymizm w sprawie "niesłychanego postępu" poczynionego w dziedzinie opracowania szczepionki na tę chorobę przez francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) i Instytut Pasteura. Zapowiedział, że badania kliniczne rozpoczną się w grudniu.
Kraje
Francja, Reunion