ESF apeluje o lepszą koordynację badań w dziedzinie biologii systemów w Europie
Jak wynika z nowego raportu Europejskiej Fundacji Nauki (ESF), Europa potrzebuje interaktywnej sieci biologii systemów. Raport zatytułowany "Biologia systemów: wielkie wyzwanie dla Europy" został opracowany przez grupę zadaniową ESF ds. biologii systemów, składającą się z dziewięciu ekspertów w tej dziedzinie. Choroby i stany chorobowe takie jak cukrzyca i otyłość są wynikiem działania szeregu czynników zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Biologia systemów jest dziedziną, która się szybko rozwija; ESF określa ją jako "badanie sposobu, w jaki budowanie sieci biologicznych powoduje wykształcanie się funkcji na poziomie komórki, narządu i organizmu". Naukowcy mają nadzieję, że doprowadzi to do nowych osiągnięć w badaniach w dziedzinie biotechnologii i zdrowia. Autorzy nowego raportu kreślą wizję, w której Europa wiedzie prym w zakresie tworzenia "niebieskiej komórki" - modelowego projektu komórki; komórkę tę można następnie wypełnić informacjami dotyczącymi wielu ważnych chorób oraz procesów biotechnologicznych. W swoim raporcie ESF przedstawia działania konieczne do realizacji tej wizji. Na czele listy znajduje się konieczność opracowania nowych technologii specjalnie na potrzeby biologii. - Nie jest możliwe osiągnięcie postępu w biologii systemów w Europie, o ile nie będziemy dysponowali technologią wspierającą naszą wizję - mówi członek grupy zadaniowej ESF, profesor Rudolf Aebersold z ETH w Zurychu (Szwajcaria). - Potrzeba nowych, bardzo skutecznych, przyjaznych dla użytkownika technologii, nie tylko w celu przetwarzania i łączenia dużych ilości danych, rozszerzania wymiany danych i wizualizacji modeli systemów biologicznych, lecz także - i przede wszystkim - w celu gromadzenia tych danych. ESF zamierza podzielić badania na dwie obszerne sieci: biotechnologii systemów oraz chorób wieloczynnikowych. Sieci te będą skupiać naukowców z wielu dziedzin, a dla dobra sprawnej współpracy wszystkich uczestników konieczne jest zapewnienie im pewnego przygotowania z zakresu innych dyscyplin naukowych. - Potrzebujemy naukowców, którzy rozumieją obydwa aspekty biologii systemów: biologów, którzy potrafią rozwiązywać równania oraz naukowców z dziedziny fizyki, którzy wiedzą, jak się poruszać w dziedzinie biologii doświadczalnej - mówi profesor Hans Westerhoff z Manchester Centre for Integrative Systems Biology oraz the Netherlands' Institute for Systems Biology. - Grupa zadaniowa zaleca szersze wspieranie istniejących programów szkolenia i wymiany w dziedzinie biologii systemów, by naukowcy reprezentujący inne dyscypliny byli zainteresowani naszą dziedziną. Poza technologiami i systemami szkolenia biologia systemów w Europie będzie potrzebować również "ośrodków", czyli laboratoriów referencyjnych umożliwiających naukowcom przeprowadzanie doświadczeń, które nie są możliwe w macierzystych instytucjach. Laboratoria referencyjne powinny również dostarczać informacji na temat procedur, jak też być źródłem wzorów w celu zapewnienia jednolitego sposobu pracy badaczy w całej Europie. Grupa zadaniowa zaleca, aby wszystkie te działania były nadzorowane i wspierane przez Europejski Urząd Biologii Systemów. Jak wynika z raportu, na początku 2008 r. zostaną ogłoszone pierwsze zaproszenia do składania wniosków i zgłoszeń do udziału związanych z przedstawioną działalnością.